Podle jedné statistiky postihuje autismus přibližně jednoho člověka ze sta, ovšem až čtvrtina všech případů zůstává skryta neboli nediagnostikována. Tito lidé žijí vcelku normálně, byť mohou mít určité problémy. Ne každý autista je totiž těžký případ, ba právě naopak.
Špatně diagnostikovaný autismus
Autismus je zkratkou přesnější diagnózy, která zní porucha autistického spektra. Z toho vyplývá i skutečnost, že jde o širokou škálu symptomů, jež se liší svou závažností. Mnozí lidé dosáhnout dospělosti, aniž by byl jejich autismus odhalen.
Pravdou je, že případů autismu přibývá. Odborníci se neshodnou, zda je to skutečný nárůst, nebo jen umíme toto onemocnění, které se manifestuje různými způsoby, stále lépe rozkrývat. I dnes ale platí, že příznaky se případ od případu tak moc liší a často se překrývají s jinými onemocněními, že řada dětí projde bez toho, aniž by tuto diagnózu dostaly.
“Vůbec neplatí, že by všichni s poruchou autistického spektra měli nízkou inteligenci. Někteří mají takzvaně vysoce funkční autismus a dokáží maskovat své symptomy,” uvádí lékařka Deborah Lee pro server Express. Neznamená to, že by své problémy chtěli vědomě skrývat, spíše se ale naučí nedostatky kompenzovat jiným způsobem tak, aby zapadli do společnosti.
“Tito lidé mohou být velmi chytří a mít silně vyvinuté řečové či jazykové schopnosti,” uvádí doktorka. “V zásadě působí normálně, ale obvykle mají vysokou úroveň úzkosti a společenských problémů.“
Častější chyby u žen
Diagnostika vysoce funkčního autismu je možná až v poslední době. Také proto je dnes velké množství dospělých, kteří vyrostli v době, kdy tento typ autismu ještě nebyl klasifikován.
Kromě toho platí, že děti jsou často diagnostikovány se syndromy jako ADHD, obsesivně kompulzivní porucha nebo sociální úzkost, přestože by byli přesnější je označit za autisty. Často se přehlíží také autismus u žen, kdy poměr diagnóz je 4:1 ve prospěch mužů.
“Dlouhou dobu se myslelo, že autismus je častější u chlapců a mužů než u dívek a žen. Poslední výzkumy ale ukazují, že to není tak jednoznačné. Dívky mají určité charakteristiky v chování, jako je stydlivost, problém s veřejným vystupováním apod., které byly považovány za jim vlastní, namísto toho, aby se zkoumalo, zda náhodou nejde o autismus,” říká doktorka Lee.
Jak poznat, že jste autista
Autismus se projevuje řadou různých způsobů a mentálních stavů. Mezi ty nejčastější patří:
- Problém s komunikací a interakcí s dalšími lidmi.
- Nedostatek empatie, neschopnost se vcítit do ostatních.
- Odpor k větším shromážděním, jasným světlům a hlasitému zvuku.
- Zvýšená úzkost ve společenských situacích.
- Inklinace k neustálému přemýšlení a zpochybňování.
Pokud máte v dospělosti pochybnost o tom, zda náhodou nepatříte mezi autisty, měli byste se nechat vyšetřit u klinického psychologa. Ten provede testy, které jsou dnes již velmi vypovídající.
Přestože již máte svůj zaběhnutý život, správná diagnóza vám může pomoci pochopit, proč se cítíte poněkud odlišně od ostatních a proč máte ve společnosti určité problémy. Může se také přijít na to, že některá z vašich psychických diagnóz v minulosti byla chybná. Případné terapie vám potom mohou ulevit.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Express, NHS