Cítíte celkovou slabost, jste podráždění, a dokonce vám začnou cukat víčka. Stále trpíte mrazením v končetinách. Vše přičítáte vysoké pracovní zátěži a stresu. Viník však může být úplně jinde. Co když vám chybí pyridoxin?
Pyridoxin a vitamíny B6
Pyridoxin je koenzym, urychluje chemické reakce v buňkách našeho těla. Jedná se o vitamín ze skupiny B6. Podobné jsou mu pyridoxol a pyridoxamin. Zdrojem pyridoxinu jsou játra, banány, ořechy, celozrnné obiloviny, drůbež, kvasnice, vejce, zelenina. Pyridoxin je rozpustný ve vodě, problémem však je, že s varem klesá jeho obsah v jednotlivých potravinách. Největší potřebu pyridoxinu mají těhotné ženy.
Proč je pyridoxin důležitý
Pyridoxin napomáhá činnosti enzymů, je důležitý při rozkladu bílkovin, cukrů a tuků. Sacharidy ze stravy jsou s jeho pomocí přeměněny na užitečnou energii. Pyridoxin je prevencí při nervových onemocněních a zmírňuje depresivní stavy. Organizmus jej potřebuje pro tvorbu červených krvinek a protilátek. Vliv má i na kvalitu kůže. Nedostatek pyridoxinu se projevuje podobně, jako nedostatek ostatních vitamínů ze skupiny B6. Vnímáme slabost, podráždění, cukání víček, suchost a záněty na kůži, záněty sliznice ústní dutiny, brnění, křeče a mrazení v končetinách.
Kdy zvýšit příjem pyridoxinu:
- v těhotenství,
- při užívání hormonální antikoncepce,
- při kojení,
- po sportovních aktivitách,
- pokud trpíme anémií.
Pyridoxin je možné zakoupit v lékárně ve formě nejrůznějších tablet a tobolek. Při akutním nedostatku je u lékaře možné podstoupit i podávání ve formě injekcí. Mnohem lépe však tělo využívá pyridoxin přijímaný z konzumované stravy.
Strava bohatá na vitamíny B6:
- játra,
- vepřové maso,
- makrela,
- vejce,
- droždí,
- banány,
- brambory,
- zelí,
- špenát,
- kapusta,
- zelenina, zejména mrkev,
- ořechy,
- obiloviny a celozrnné pečivo.