Myčka nádobí je zvlášť v rodinách s dětmi nepostradatelný pomocník. Kdo si na ni zvykl, jen nerad by pravidelně myl nádobí v ruce. Aby dlouho vydržela, je potřeba se o ni správně starat. Nevhodným zacházením jí zkrátíte životnost i o několik let.
Pozor na zbytky jídla
Zbytky jídla z nádobí nejprve odstraňte, až pak ho vložte do myčky. Někteří lidé na to zapomínají a myčku si tak nevědomky ničí. Zanášejí si filtry a kyselé potraviny navíc urychlují korozi. Není na škodu jednou za čas pročistit myčku čističem a odstraňovačem mastnoty.
Nezapomínejte na údržbu
Zapomínáte na čištění myčky? Kromě klasických čističů je nutné pravidelně umývat i zanesený filtr a trysky. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, použijte odstraňovač vodního kamene. Jednou za čas vyčistěte myčku i ručně, pomocí hadříku s čistícím přípravkem. Důležité je i pravidelně doplňovat sůl. Jednou za půl roku by se měla myčka odvápnit.
Jak správně skládat nádobí?
Do horního koše patří hrnky, sklenice a misky, do spodního pak talíře hrnce a jiné těžké nádobí. Příbory bývají umístěny dole v košíku nebo nad horním patrem. Nádobí by se nemělo dávat přes sebe, jinak nebude kvalitně umyté.
Co do myčky nepatří?
Do myčky nelze umístit veškeré nádobí. V principu ano, ale mohlo by dojít k jeho poškození, případně rychlejšímu opotřebení. Dřevěné nádobí, jako jsou vařečky nebo prkénka, byste měli vždy umývat v ruce. U hrnků s potiskem zase hrozí, že se obrázek smyje. Do myčky nepatří ani ostré nože, křišťál nebo levný plast, který nezvládá vysoké teploty.
Kvalitní přípravky prodlouží životnost
Na trhu je na výběr široké spektrum přípravků do myčky. Pokud zvolíte kvalitní přípravky, myčka bude fungovat déle, než když ji budete ničit nekvalitními a levnými prostředky.
Foto: Shutterstock