Myčka na nádobí poprvé spatřila světlo světa v 19. století, od roku 1929 se setkáváme s myčkami na elektřinu a od 70. let se myčka dostává do běžných domácností, spíše tedy na západě. V posledních desetiletích myčka nabrala na oblíbenosti také u nás. Přečtěte si informace, které jste o tomto fantastickém spotřebiči nevěděli.
Myčka šetří vodu
Myčku si většinou pořizujeme proto, abychom si ušetřili práci. Nicméně myčka nešetří jen naše ruce, ale také naši peněženku. Protože zatímco při ručním mytí nádobí spotřebujeme až 40 l vody, myčce jich stačí 6-15.
Myčku je třeba naplnit správně
Není jedno, co kam v myčce dáte. Dolů patří velké hrnce, mísy a talíře. Větší kousky vzadu, menší blíže ke dveřím. Sklenice, hrníčky a misky položte dnem vzhůru do horního patra myčky. Příbory jedině do košíčku nebo do přihrádky na příbory.
Co se děje v myčce?
Většina z nás zřejmě vůbec netuší, co se za těmi tajemnými dveřmi, po jejichž otevření vytáhneme z myčky čisté nádobí, děje. Je to snadné. Myčka nejprve nádobí opláchne studenou vodou. Poté pomocí ramen a trysek umyje nádobí proudem horké vody se saponátem. Nakonec myčka nádobí několikrát opláchne, přidá leštidlo, odčerpá vodu a spustí sušící cyklus.
Speciální funkce
Možná, že právě vaše myčka disponuje jednou ze speciálních funkcí, které vám umožní fungovat ještě efektivněji. Které stojí za to?
- Odložený start. Můžete nastavit, aby se myčka spustila v době, kdy nejste doma.
- Senzor naplnění. Myčka sama vyhodnotí, jak moc je plná, a podle toho určí, kolik vody bude potřebovat.
- Dětská pojistka. Pomocí kombinace tlačítek se vám podaří uzamknout hlavní panel, takže vám děti během mycího cyklu nepřekazí plány.
- AquaStop. Pokud z přívodní hadice uniká voda, myčka se sama vypne, odčerpá vodu a uzavře ventil.
- AquaSafe. Pokud dochází k úniku vody z myčky, myčka vodu odčerpá a vypne se.
- Automatické otevření dveří. Po skončení programu se myčka sama otevře, tím se nádobí lépe vysuší.
Foto: Shutterstock, zdroj: electroworld.cz, lidovky.cz