Myčka nádobí vám bude fungovat desítky let. Je ale potřeba udělat jednu věc, o které nikdo neví

Myčka na nádobí je v posledních letech snad součástí všech domácností. Jen málo lidí ji dnes nemá. Jistě se jedná o skvělého pomocníka, který nám ušetří vodu, peníze, ale i čas. Její výhody si tedy každý z nás uvědomuje, ale uvědomují si jejich majitelé také to, že je potřeba učinit několik kroků k tomu, aby myčka fungovala bez problému řadu let? To a další se můžete dozvědět níže.

Správné vkládání nádobí do myčky

Myčka na nádobí je úžasným pomocníkem, který ušetří čas, ale i peníze. Takové myčky jsou většinou vybaveny dvěma koši – spodní a horní a s košíkem na příbory. Spodní je zpravidla určen pro těžké nádobí, jako jsou hrnce a talíře. Horní koš potom slouží pro hrnky, menší misky a sklenice.

Voda v myčce většinou cirkuluje ze spodní, ale i horní části. V případě, kdy do myčky umísťujete velmi špinavé či mastné nádobí, je vhodné dát talíře kousek od sebe. Jednoduše tak, aby na sebe nebyly příliš natěsno naskládané.

Co do myčky neumisťovat

Myčka je sice dokonalý pomocník, ale nelze do ní umístit veškeré nádobí. Například takové vařečky, dřevěná prkénka, příbory s dřevěnou rukojetí, ale také příbory či misky z rezavějící oceli. Také hrnky s potiskem by se do myčky dávat neměly. To stejné platí pro křišťál. Nádobí se myje při poměrně vysoké teplotě, proto vždy, když myčka domyje, otevřete dveře a nechte vyjít páru a vychladnout nádobí.

Foto: Shutterstock

Správné přípravky na mytí

Pokud chcete umýt nádobí, měli byste podle znečištění zvolit i program. V případě, kdy vytahujete skleničky z vitríny a chcete z nich smýt pouze prach, určitě nebudete zapínat program pro silně znečištěné hrnce a talíře. A co se týče přípravků, rozlišujeme dva typy –  sypké a v tabletách. Bezesporu jsou tablety příjemnější na použití, ale pokud zapínáte program šetrného mytí, nestihnou se rozpustit.

V případě, že máte rádi ekologické produkty, které lze taktéž použít do myčky na nádobí, můžete si je sami doma vyrobit. Nebo je lze také koupit v drogeriích. Takové produkty nezanechávají stopy chemikálií na nádobí. 

Do myčky patří také sůl, která má za úkol změkčovat vodu a zabránit usazeninám vodního kamene, který rád ulpívá nejen na nádobí, ale i v samotném stroji. Aby myčka dokonale myla, je také důležité ji pravidelně čistit.

Ve spodní části se nachází filtry, které jednoduše odmontujete a opláchnete teplou vodou. Na pročištění celé myčky se kupují speciální čističe, které do prázdného stroje nalijete a necháte jej vyčistit. Dokonale poslouží i obyčejný ocet, který lze využít nejen k čištění, ale také jako leštidlo pro nádobí.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments