Myje vaše myčka špatně nádobí? Zřejmě děláte chybu jako většina lidí

Vytahujete z myčky po skončení mycího procesu špinavé nádobí či cítíte zápach po jejím otevření? Pak v něčem pravděpodobně děláte chybu. Tou nejčastější bývá už samotné naplnění myčky. Aby totiž spotřebič dobře fungoval, neměli byste toho do něj dávat příliš mnoho. Myčku tedy nikdy nepřecpávejte, protože tím znemožňujete rovnoměrné mytí. Pokud se vám talíře nebo šálky dotýkají, nemá se k nim voda jak dostat a může se tak stát, že se nádobí neumyje dostatečně dobře.

Správné rozmístění je základ           

Důležité je i to, jak nádobí v myčce rozložíte. Nádobí vždy ukládejte postupně od těch největších kusů až po ty nejmenší, a to směrem odzadu dopředu. Talíře dávejte do připravených držáků za sebe a to tak, aby se nedotýkaly. Menší nádoby jako misky, hrnky a skleničky pak patří do horního koše dnem vzhůru a nejlépe našikmo, aby z nich mohla voda lépe stékat. Příbory ukládejte do košíků vždy rukojetí směrem dolů, ostré nože naopak vždy špičkou dolů. Pokud dáváte do myčky i plastové náčiní, nikdy je neskládejte blízko topného tělesa. V případě, že máte vhodné hrnce a pánve do myčky, využijte naopak spodního koše a nezapomeňte, aby byla každá nádoba umístěna tak, aby z ní mohla voda snadno odtékat.

Dávejte si také pozor na to, jaké nádobí do myčky dáváte. Dřevěná prkýnka, nádoby se zlatým zdobením, keramika, křehké sklenice na stopce, předměty s ostrými čepelemi, teflonové pánve nebo hrnce a některé nádobí z plastu do myčky opravdu nepatří. Mohlo by totiž dojít k jejich poničení a u dřevěných či plastových věcí navíc i k tomu, že na nich zůstanou usazené chemické látky z čisticích prostředků, které by se následně velmi snadno uvolnily do jídla.

Příliš tvrdá voda

Velmi častým problémem v domácnostech bývá tvrdá voda, kvůli které může docházet ke špatně umytému nádobí. Při mytí v myčce je vždy nutné používat speciální čisticí prostředky, avšak velká většina z nich obsahuje chlor a fosfáty, které škodí životnímu prostředí. Fosfát v čisticích prostředcích slouží k tomu, aby se na umytém nádobí neobjevovaly fleky, chlor je pak zase dobrým pomocníkem pro umytí skvrn a dokáže i vybělit. Pokud se rozhodnete mýt nádobí ekologicky a budete používat přípravky bez těchto dvou složek, vystačí zapnout cyklus na vyšší teplotu. A navíc můžete také přidat leštidlo, které však vždy dávkujte podle pokynů na obalu. V případě, že používáte šetrnější prostředky na mytí a máte ke všemu doma tvrdou vodu, je dobré přistoupit ke změkčování vody pomocí soli, kterou jednoduše vsypete do speciálního přihrádky v myčce.

Foto: Shutterstock

Vhodná volba programu

Jestliže dáváte do myčky nádobí, které je opravdu hodně špinavé a mastné, je potřeba na něj zvolit intenzivní program, při němž bude použita vyšší teplota. Většinou není potřeba každou věc před uložením do spotřebiče oplachovat, ale v případě zaschlé špíny či připečených hrnců někdy pomůže, když nádobí nejprve odmočíte a trochu předmyjete ručně v dřezu. Popřípadě můžete zkusit zvolit program, určený na předmytí anebo nastavit opakované opláchnutí navíc. Zaschlé zbytky na talířích je však opravdu vhodné odstranit předem, protože vám pak v myčce zůstanou, začnou zapáchat a zanesený spotřebič tak bude potřebovat častější čištění.

Nezapomínejte na čištění myčky

Vzhledem k tomu, že se v myčce během mytí nádobí usazují zbytky jídel, mohou se v ní hromadit také bakterie. Je proto důležité alespoň každé dva týdny myčku vyčistit. Můžete k tomu použít ocet, který má dezinfekční účinky. Vystačí ho nalít do hrnku, ten vložit do prázdné myčky a zapnout program s vyšší teplotou. Když už myčku čistíte, určitě nezapomeňte zkontrolovat a vyčistit také filtr. Postačí ho vyjmout ven ze spotřebiče a omýt pod tekoucí vodou, popřípadě vyčistit jemným kartáčkem. Na závěr ještě odstraňte nečistoty z odtoku, pokud tam nějaké jsou a máte hotovo.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Spruce, Consumer Reports

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments