Myši požírají a kontaminují potraviny, zanechávají zápach, ničí věci (obaly, textil, kabely, nábytek) a především šíří onemocnění, blechy, vši a klíšťata. Jak se myší přirozeně a účinně zbavit?
Myš domácí
Myš domácí je šedohnědá, váží přibližně 40 g, dosahuje délky 7-10 cm a žije 2-3 roky. Bývá aktivní hlavně v noci, zanechává za sebou charakteristický zápach, trus (jedna myš vyprodukuje cca 50-80 kousků za noc) a stopy. Živí se obilovinami, semeny, ovocem, zeleninou, houbami, kořínky, housenkami, larvami, mršinami a potravinami lidí.
Zkuste česnek
Než se vrhnete na drastické hubící metody, můžete vyzkoušet osvědčené babské rady. Myši odpuzuje heřmánek, máta, hřebíček, levandule, chilli, silně voňavé mýdlo nebo třeba přípravky proti molům. Ale jedním z nejoblíbenějších přírodních odpuzovačů je česnek. Ten položte na místa, kudy myši přicházejí k vám domů. Zápach, který česnek vydává, je pro myši natolik aromatický, že přes něj nepřejdou.
Kdo je připraven, není překvapen
Divili byste se, jak malou skulinkou dokáže myš proniknout dovnitř. Proto obejděte dům (garáž, sklep, půdu) a utěsněte všechny štěrbiny, nejlépe betonem nebo sádrou. Zkontrolujte, zda zavřené dveře doléhají až k prahům.
Staré dobré pastičky na myši
Klasika, která niky nezklame. Pastiček určitě rozmístěte více, myš většinou není jen jedna. Vyzkoušejte různé druhy návnad, třeba chlebovou kůrku opečenou na slanině, ořech, sýr, salám, čokoládu nebo ovesné vločky. Umístění pastí jednou za pár dní změňte, myši své cestičky také mění.
Pořiďte si psa nebo kočku
I kdyby náhodou vaši mazlíčci myši nehodlali zahryznout, častokrát funguje pouze samotná jejich přítomnost. Cítí-li totiž myši jejich označkování, snaží se danému obydlí vyhnout. Netypickou alternativou pak mohou být hadí výkaly, které pořídíte ve zverimexu.
Foto: Shutterstock