Mezi lidmi se traduje přesvědčení, že se žloutenka typu C projevuje tím, že zežloutnete. Možná vás tímto tvrzením strašila vaše maminka, když jste byly děti a ona se vás tímto způsobem snažila přimět k tomu, abyste si myly ruce. Kolem žloutenky panuje ještě několik dalších mýtů, kterým sice lidé věří, ale přitom vůbec nejsou založeny na pravdě. Co kdybychom si je teď společně prozradili?
Žloutenka typu C a nejčastější mýty: odhalme společně pravdu
Žloutenka typu C, která je rovněž známá jako hepatitida C, spadá mezi velmi zákeřná onemocnění – možná můžeme dokonce tvrdit, že patří mezi ty vůbec nejzákeřnější.
Mnohdy se totiž projevuje buď velmi nenápadně, nebo se neprojevuje vůbec. Virus, který tuhle ošklivou nemoc způsobuje, se tak vesele a nepozorovaně množí v těle pacienta a ten o tom klidně i několik let nemá sebemenší tušení.
Nyní si společně představíme celkem tři rozšířené mýty, kterým mnoho lidí věří a kdo ví – možná jim věříte i vy. Nebude proto na škodu, když si společně odhalíme pravdu a přijdeme těmto nepravdám na kloub!
Mýtus číslo jedna: žloutenka se projevuje tím, že zežloutnete
Tohle je asi nejrozšířenější mýtus vůbec. Také si myslíte, že žloutenku poznáte podle toho, že zežloutnete? Není to tak úplně pravda! Ačkoli platí, že jedním z prvotních příznaků žloutenky skutečně může být nažloutlá kůže nebo nažloutlé oční bělmo, pokud je ale řeč přímo o žloutence typu C, pak se jedná spíše o velmi výjimečný stav.
Hepatitida C, jak už jsme napsali o pár řádků výše, se projevuje velmi nenápadně, nebo se neprojevuje vůbec. Mezi její příznaky patří horečka, poruchy soustředění nebo zvýšená únava.
Mýtus číslo dva: můžete se proti ní očkovat
Tak tohle bohužel není pravda. Proti žloutence typu C očkování neexistuje, očkovat se můžete pouze proti žloutence typu A, které se velmi často přezdívá “nemoc špinavých rukou” a proti žloutence typu B.
Nutno ale dodat, že ačkoli proti žloutence typu C očkování neexistuje, je možné ji zcela vyléčit. A to je určitě dobrá zpráva.
Mýtus číslo tři: je to nemoc, která postihuje pouze narkomany
Tak tohle je pravda tak napůl. Ano, můžeme potvrdit, že se žloutenka typu C velmi často spojuje právě s narkomany a to z toho důvodu, že se primárně přenáší krví. Není ale pravda, že by se nemohla týkat i jiných lidí.
Žloutenkou typu C mohou onemocnět i lidé, kteří se například nechají tetovat v pochybném tetovacím salonu, kde příliš nedbají na hygienu. Stejně tak mezi rizikovou skupinu lidí patří zdravotnický personál nebo jedinci, kteří velmi často střídají své sexuální partnery.