Příznivou zprávou je, že většina lidí, kteří se nakazí nemocí covid-19, nemají vážný průběh virózy s nutností hospitalizace. Ale zároveň to neznamená, že by to byla procházka růžovou zahradou. Podívejme se na to, jak jsou příznaky lehkého covidu.
Příznaky lehkého covidu
Zvýšená teplota až horečka a suchý kašel se projevují ihned na počátku onemocnění koronavirem. Nemoc covid-19 probíhá dvěma způsoby. Když máte lehké příznaky, léčí se bez antibiotik, stejně jako klasická chřipka. Při dušnosti a zhoršení dýchání je třeba kontaktovat telefonicky linku 112 nebo 155, kde vám poradí další postup.
U devadesáti procent pacientů probíhá Covid-19 právě tímto způsobem. Tedy není nutná hospitalizace, ale člověk se cítí velmi špatně, kdy se u něj navíc mohou střídat velmi nepříjemné stavy s úlevou. Na rozdíl od chřipky, která postupně ustupuje, dokáže covid udeřit i několikrát za sebou. Poznáte ho podle těchto příznaků:
- zvýšená teplota až horečka
- nejprve suchý a pak vlhký kašel
- dušnost neboli dýchavičnost
- únava
- ztráta chuti a čichu
- bolest hlavy
- bolest kloubů
- někdy bolest v krku
- někdy rýma a ucpaný nos
- zimnice
- závratě
- zvracení
- průjem
Zůstaňte doma v posteli
Pokud se necítíte dobře, zůstaňte raději v posteli a zavolejte svému praktickému lékaři. Ten posoudí, jestli vás odešle na testy na koronavirus. Zůstanete doma v karanténě, budete odpočívat, doplňovat tekutiny, vitamin C, D a zinek. Jezte dostatek zeleniny a ovoce. Po odeznění teplot se doporučuje pobyt na čerstvém vzduchu s dodržováním všech hygienických a epidemiologických opatření.
Jaké si vzít léky
Na zvýšenou teplotu nad 38 °C a horečku můžete sáhnout po lécích s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu s ohledem na to, jaké další léky užíváte nebo zda máte ještě nějaké jiné zdravotní problémy. Na kašel jsou vhodná mukolytika ve formě sirupů. Můžete si také dát do inhalátoru vincentku a pomáhá i med, který má antitusický efekt, tedy potlačují suchý kašel. V případě zhoršení stavu se nebojte požádat o lékařskou pomoc. Do nemocnice se vydejte, pokud máte těžké příznaky po telefonické konzultaci.
Chřipka nebo koronavirus
I když se otestujete na koronavirus a budete pozitivní, vždy zachovejte klid. Podle statistik Světové zdravotnické organizace má většina nemocných velmi mírný průběh onemocnění. Ohroženější jsou senioři, lidé s chronickými chorobami, jako jsou diabetici, kardiaci, lidé s chorobami plic, vysokým tlakem, onkologickými onemocněními či silnou obezitou. Důležité je se udržovat v kondici.
Foto: Freepik