Mohlo by se na první pohled zdát, že to nejhorší je z ekonomického hlediska za námi. Ceny energií klesají, inflace pomalu ustupuje a firmy opět vyhlížejí příznivější zítřky. Podle některých názorů ale nejde o nic jiného než klid před bouří, která bude ještě horší, než to, co jsme zažili.
Nevypadá to dobře
Pravdou totiž je, že jsme si v ekonomice mnohé rozbili a bude trvat dlouhou dobu, než to skutečně opravíme. Proto například japonská banka Nomura varuje Českou republiku před nepříliš pozitivní budoucností. Ta by totiž mohla být ve jménu velké měnové krize české koruny.
Podobně jako českou měnu vidí například i tu maďarskou nebo rumunskou a staví je na roveň například Turecku, Pakistánu nebo Egyptu. Tedy zemím, které se musí potýkat s velkým propadem jejich měn, který je navíc trvalý a dlouhodobý.
Banka vývoj odhaduje na základě mnoha ekonomických faktorů, jako je například obchodní bilance, inflace, fiskální opatření vlády nebo pokrytí dovozu devizovými rezervami. Bohužel, v mnoha těchto ohledech nevychází Česko vůbec dobře.
Navíc tu máme již poměrně trvalou vysokou inflaci, která je příhodným podhoubím pro takovou měnovou krizi. Koruna by v takovém případě jednoduše začala prudce ztrácet na hodnotě vůči ostatním měnám, zejména potom euru nebo dolaru.
Prudké oslabení
To by v prvním sledu bolelo hlavně ty, kdo se chystají do zahraničí, ovšem nakonec by to zasáhlo úplně všechny, protože by to zdražilo doslova všechno zboží z dovozu. A nutno říct, že toho je značné množství, od pohonných hmot až po počítače.
Zdražilo by to však také tuzemskou výrobu, protože ta pochopitelně nefunguje ve vzduchoprázdnu, ale potřebuje ke svému provozu nejrůznější materiály nebo součástky, které se také dovážejí.
Někteří odborníci připouštějí určitou podobnost českého případu s tím tureckým. Také tam totiž centrální banka nereagovala na vysokou inflaci a nechávala úrokové sazby níže, než by bylo zapotřebí. Nakonec tím vyvolala prudké oslabení měny.
Foto: Shutterstock
Strašná věc je pisatelka běž do pr…e