Nafouknuté břicho je velká nepříjemnost. Přitom je tak snadné mu předcházet

Nadýmání je obtěžující příznak, který může mít mnoho příčin. Nadbytek plynů obvykle způsobuje nevhodná strava, která vede ke špatnému trávení a zácpě. Nadýmání také vyvolává zadržování vody v těle, obzvlášť před menstruací.

Nadýmání většinou není nebezpečné, ale nepříjemné a bolestivé. Příznaky mohou ukazovat sice na zánět slepého střeva, ledvinovou nebo žlučníkovou koliku, ale většinou je to jen chyba ve stravě.

Potraviny bohaté na draslík

Draslík pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a zabránit nadýmání. Obsahují ho zralé banány, mango, špenát, chřest, rajčata a ořechy. Chřest navíc obsahuje aminokyselinu asparagin, která má močopudné účinky a odvede vodu z těla.

Správný způsob konzumace

Pokud při jídle neustále mluvíte, polykáte společně s daným pokrmem nadměrné množství vzduchu, které může způsobit nafouknutí břicha. K tomu dochází i při žvýkání žvýkaček, pití nápojů brčkem a kouření. Nadměrné zadržování vody v těle způsobují i potraviny bohaté na sacharidy, jako je pečivo, cukrovinky, těstoviny či pizza. Pokud nechcete ráno vstávat s nafouknutým břichem, nedávejte si je k večeři. Nadýmání způsobují bublinky v perlivých nápojích. Nejlepší je čistá voda.

Prevence před PMS

Premenstruační syndrom neboli PMS zahrnuje celý soubor příznaků, které se objevují v menší či větší míře před nástupem menstruace. Patří mezi ně i otoky při zadržování vody v těle, trávicí obtíže, křeče a nadýmání. Pomáhá dostatečná konzumace vápníku v množství 1 200 mg denně a hořčíku 200 až 400 mg denně, nejlépe ve stravě. Tyto minerály pomohou ulevit od příznaků PMS včetně nadýmání.

Dodržujte další pravidla

Čerstvě nasekaná petrželová nať je vhodný přírodní močopudný prostředek působící proti nafouknutí břicha a nadýmání. Pomáhají i probiotika v mléčných výrobcích, nejlépe v kysaných. Vhodný je pravidelný pohyb, třeba v podobě svižné procházky v délce 20 až 30 minut denně. Ty pomohou k pohybu potravy v trávicím traktu. Cvičení, při kterém se potíte, pomáhá proti zadržování tekutin v těle.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments