Pravděpodobně se z toho stává dlouhodobý trend, který se jen tak nezmění. Češi vyrážejí na nákupy do Polska ve stále větší míře. Baví se o tom s přáteli a ti následně vyrážejí také. Dnes jsou proto polské obce v českém pohraničí doslova plné Čechů, což už některým Polákům začíná poněkud vadit. Zatím proti tomu však žádné razantnější akce nepodnikli. Ostatně, ani nemají moc možností.
V Česku na nákupy už nikdy
Paní Irena už do českého obchodu nezavítala přibližně půl roku. Když objevila, jak skvěle se nakupuje v Polsku, vytvořila si jednoduchý plán a jednou za deset dní sem absolvuje sto kilometrů dlouhou cestu. Nakoupí vše potřebné a ušetří velké množství peněz. Za takovýto rodinný nákup by v českém supermarketu dala 6000 korun, avšak v Polsku platí přibližně 3000 korun. Úspora tak činí padesát procent.
A nejde jen o nákupy potravin. Pokud si cesty dobře naplánujete, uspoříte také na pohonných hmotách, ale třeba i na cigaretách, alkoholu nebo lécích. “Musím se smát tomu, jak fungují české lékárny. V Polsku jsem ještě nezažila, že by něco neměli. O výpadku nurofenu pro děti tam neměli ani ponětí. Oni fungují úplně jinak než my. Pokud je po něčem poptávka, tak to prostě seženou. Ne, že budou půl roku říkat: tohle nemáme,” říká paní Irena.
Když potom vyjmenovává, kolik stojí jednotlivé potraviny, lidé bez těchto zkušeností často vůbec nevěří. Poláci mají například vynikající pečivo, a to běžně i v supermarketech. Vydrží poživatelné mnohem déle než to české. Přitom je podstatně levnější. Zatímco v Česku stojí kaiserka už běžně pět korun, v Polsku je stále za korunu padesát.
Ceny jako před deseti lety
“Oblíbili jsme si i jejich mléčné produkty. Výborné ovocné jogurty tam mají za čtyři koruny za kus. Je to jejich značka, ale český ekvivalent jsem našla nejlevněji za jedenáct korun,” říká Irena. Velmi levné jsou také uzeniny nebo sýry. Stopadesátigramové balení plátkového sýra tam stojí kolem dvacetikoruny. U nás za něj chtějí dvojnásobek.
Kdo má rád ryby, přijde si v Polsku na své. Tam vůbec neplatí jako něco luxusního nebo svátečního, ale jako zcela standardní sortiment, který lidé konzumují několikrát do týdne. “Není výjimkou, že koupím půl kilo lososa za stovku,” dodává Irena.
Foto: Shutterstock
Ano, přesně tak, také nejezdím do Polska , mám to kousíček, ale nemám tu potřebu.
jsem tedy hlupák, protože já v Polsku nenakupuju a mám to jen 15km – proč? Inu nakoupím si u našich farmářů a v malých obchodech a vyjde mě to skoro stejně – hovadiny kupovat nepotřebuju 😛
Tak to asi seš… A nebo máš prachy, že nevíš co s tím… A co tady říkáš, že v malých obchodech či u farmářů to vyjde nastejno je absolutní lež… Nechápu kam na tyto bludy chodíš