V pubertě se s akné potýkal téměř každý jedinec a u většiny z nich akné samo ustoupilo. Co když se tak nestalo? Co dělat v případě, že vás akné trápí dlouhodobě i v dospělosti? Naučte se číst v obličeji a pozorujte na kterých místech se akné objeví. Je signálem onemocnění.
Příčina vzniku akné
Akné je projevem špatně fungující mazové žlázy. Nejvíce potrápí v období puberty nebo ty, kteří mají mastnou pleť. Akné mohou vyvolat i bakterie. Pozor na přikládání mobilního telefonu na obličej, na špinavé polštáře, na nesterilní žiletku nebo holící strojek či na běžné pokládání špinavých rukou na tváře. U žen se akné objevuje během ovulace nebo před menstruací.
Někdy na akné zabere změna kosmetiky, méně stresu nebo změna pravidelně užívaných léků. Pokud ne, pokuste se vypozorovat, zda se pupínky objevují častěji v určité části obličeje a poraďte se s čínskou medicínou.
Pupínky na čele
Pokud máte pupínky převážně na čele, vaše tělo volá po změně stravování. Pupínky mohou souviset s poruchou trávení a se špatným odplavením toxinů z těla.
Akné na spáncích a u linie vlasů
Tato forma akné je dle čínské medicíny odrazem špatně fungujících ledvin a močových cest. Může se jednat o počínající zánět močového měchýře nebo o oslabenou funkci ledvin.
Tváře s akné
Akné na obou tvářích značí potíže s dýchacími cestami. Ty mohou být způsobeny špatnou funkcí plic nebo závažnější alergií. Zároveň to může být projevem nedostatečného pobytu na čerstvém vzduchu.
Nos
Linie nosu bývá obecně mastnější oblastí, proto je to i místo, kde se pupínky objevují častěji. U nosu není třeba propadat panice, zřejmě se jedná pouze o ucpané póry. Pokud však nezabírá pravidelné čištění, může být akné na nose signálem špatné funkce jater.
Brada a okolí úst
Akné v této oblasti je signálem hormonální nerovnováhy. Objevuje se v období ovulace nebo před menstruací.
Foto: Shutterstock