Správné kapání je pro polévku klíčové. Naučte se to podle našich babiček, ať ji nepokazíte

Polévka se již nepojí s jídlem pro chudé, ale pro lidi, kteří dbají o své zdraví. Taková polévka by měla být nejen chutná, ale také sytá a nabitá minerálními látkami a vitamíny. Aby byla sytá a neměli jsme po ní okamžitě hlad, například, když si ji dopřejeme k večeři, je důležité, abyste do ní přidali vynikající kapání. Jak na něj, prozradíme v tomto receptu.

Polévky do naší kuchyně patří

O tom, že do naší kuchyně polévka patří, není jistě pochyb. Dokáže zahřát tělo, ale i uzdravit. Například takový slepičí vývar je posilující a pomůže při nachlazení. Do vývaru, ale i do jiných polévek neodmyslitelně patří kapání, jíška či zavářka. Různé polévky tedy lze zahušťovat různými způsoby. Například bramboračka je ideální s jíškou, vytvořenou z jednoho dílu tuku a jednoho dílu mouky. Kapání a zavářka je zase pro změnu dobrá v zeleninových vývarech či masových vývarech. 

Zavářky do vývarů

Zavářky do vývarů bezpochyby patří. Polévku nemusíte obohatit pouze o nudle, ale například o játrové knedlíčky, noky, strouhání a tak dále. Knedlíčky nemusí být pouze játrové, ale i jíškové, drožďové, rybí a jiné. 

Stále ale v našich krajích vedou knedlíčky játrové. Pokud se rozhodnete polévku obohatit játrovými knedlíčky, doporučujeme koupit vepřová játra. Z nich jsou totiž knedlíčky vůbec nejideálnější. Jejich příprava také není nikterak složitá. Stačí pořídit dobrá vepřová játra, očistit je od blan, následně je namlít nebo pomocí nože neškrábat. Přidejte jedno celé vejce, podle chuti pepř, sůl, majoránku a česnek. Zamíchejte játrovou směs a přidejte strouhanku, abyste mohli jednoduše tvarovat knedlíčky. 

Foto: Shutterstock

Dokonalé kapání

Kapání do polévky je chutné, jednoduché a lze jej různě obohacovat. Obecně lze říci, že jej můžete vyrobit pouze z vejce, mléka a mouky. Kdo chce mít polévku vylepšenou ve všech směrech, lze těsto na kapání obohatit o různé bylinky, sýr, česnek či jiné suroviny. U tohoto těsta je nejdůležitější použitá mouka a výsledná konzistence. Kapání se doporučuje připravovat z hladké mouky, ale pro lidi, kteří mají rádi kapání spíše tužší, je lepší použít polohrubou mouku. Z hladké mouky je kapání spíše měkčí, a navíc může zakalit vývar. Moje babička mi vždy doporučovala, abych do polévky použila polohrubou mouku nebo klidně i hrubou. ,,Žížalky” tak drží tvar a polévka není zakalená. Výsledek je vždy skvělý a každému chutná. 

Pro chutné kapání si připravte jedno vejce velikosti M, jednu polévkovou lžíci mléka, čtyři lžíce polohrubé mouky a malou špetičku soli. Všechny suroviny v mističce smíchejte a vymíchejte hladké těsto, které bude mírně řídké. Kapání dejte do polévky pomocí síta na halušky, struhadla či pouze obyčejně přes lžičku či vidličku. Následně povařte dvě minuty a můžete podávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments