Naučte se odstranit zubní plak a kámen v pohodlí domova. Svým zubům tak uděláte skvělou službu

Zubní plak je většinou bělavý až nažloutlý povlak, který se na zubech usazuje v podstatě neustále. Pokud se zubní plak neodstraňuje pravidelně, minerály se ve slinách kombinují s plakem a vytvářejí krystaly, které pak ztuhnou na zubní kámen. Zubní kámen je druhým vývojovým stádiem zubního plaku, který nepůsobí hladce.

Co je zubní plak

Zubní plak je lepivý bezbarvý povlak, který nám dennodenně vzniká na povrchu zubů a kolem dásní. Obsahuje zbytky jídel, tekutin, sliny a bakterie. Plak se nám může začít tvořit už 4 hodiny po vyčištění zubů. Je důležité ho odstraňovat alespoň 2x denně v rámci pravidelného čištění.

Proč je zubní plak nebezpečný pro zuby

Zubní plak obsahuje bakterie produkující kyselinu a uchytí se na plošce zubu, kde naleptává zubní sklovinu a demineralizuje ji. Při delším působení dochází ke vzniku zubního kazu. Plak podél dásní vyvolává imunitní reakci v podobě zánětu dásně se zarudnutím, otokem a krvácením při čistění zubů nebo při jídle. Neléčený zánět přerůstá v paradentózu, postihuje čelistní kost a dochází k vikláníztrátě zubů.

Jak odstranit zubní plak

Dvakrát ročně se svěřte do rukou zubaře či dentální hygienistky, kteří vám pomohou s výběrem kartáčků a technikou čištění. Navíc vám odstraní i případný zubní kámen. Správná domácí péče a pravidelné každodenní odstraňování plaku zubním a mezizubním kartáčkem i zubní nití, vám dokáže zachránit zuby. Nejúčinnějším způsob, jak se zbavit zubního plaku, je používat elektrický zubní kartáček. Oscilačně-rotační či vibrační technologie efektivně odstraňuje zubní plak a zmírňují zánět dásní lépe než manuální zubní kartáčky. Při čištění tak odstraníte až o 100 % více zubního plaku.

Čtěte také: Sonický versus elektrický kartáček. Který si vybrat?

Zubní kámen vzniká plíživě

Stejně jako většina dalších problémů, které postihují zuby a dásně, i zubní kámen se tvoří postupně, v důsledku nahromaděného plaku. Pokud ho pravidelně a precizně neodstraňujeme ze zubů, může začít mineralizovat, vytvářet skvrny a postupně se začne měnit na zubní kámen. Pečujte o zuby antibakteriální fluoridovou zubní pastou a ústní vodou s antibakteriální přísadou, která vám pomůže odstranit plak.

Jak odstranit zubní kámen přírodní cestou

Na zubní kámen pomáhá žvýkání sezamových semínek, která ale nepolykejte. Poté zuby jemně vyčistěte suchým zubním kartáčkem, na který však příliš netlačte. Sezamová semínka zuby vyčistí a eliminují tvorbu povlaku.

Vyzkoušet můžete také sůl se studenou vodou. Je třeba to opakovat dvakrát až třikrát denně. Sůl představuje velmi spolehlivého pomocníka pro ústní a zubní hygienu. Zabraňuje také tvorbě zubního kamene či kazu.

Schopnost rozpouštět zubní kámen a neutralizovat bakterie má rovněž jedlá soda. Při použití ale buďte opatrní. Pokud byste na kartáček s jedlou sodou tlačili příliš, mohli byste si poničit sklovinu. Jedlou sodu také používejte opravdu jen výjimečně, nikoliv často.

Jak odstranit zubní kámen

S prevencí proti zubnímu kameni pomáhá elektrický zubní kartáček, který odstraní plak i z hůře přístupných míst. Mnoho z nich má více funkcí, systém regulace tlaku, detekci polohy a časovač hlídající délku čištění zubů i režimy včetně bělícího. Pokud už máte na zubech zubní kámen, objednejte se ke svému zubaři nebo na dentální hygienu, ať vám problematická místa profesionálně ošetří.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments