Topinky jsou českou specialitou, která sice nemá místo ve zdravém jídelníčku, na druhou stranu jen málokdo odolá a tu a tam si je dopřeje. Vždyť čím jiným doplnit třeba tatarský biftek? Topinky však mají i celou řadu dalších využití a pochutnat si na nich můžete na mnoho různých způsobů.
Topinky má rád každý
A nejlepší na tom je, že k jejich přípravě stačí pouze starý chléb, pro který už nemáte jiné využití. Navíc jejich přípravu zvládne opravdu každý. Pokud se na tento pokrm chcete ale specializovat a nabídnout ho třeba návštěvě při večerním posezení, je dobré znát několik tipů a triků, díky nimž z obyčejné topinky vykouzlíte nezapomenutelný zážitek.
Někteří lidé mají s topinkami problém, protože jim po jejich konzumaci bylo hodně těžko. To nastává ve chvíli, kdy do pánve nalijete spoustu oleje a na něj dáte chleba. Výsledek pak sice oplývá výraznou chutí a na počátku může působit lahodně, pokud si ale dáte více kousků, nemusí to skončit vůbec dobře. Právě proto mají topinky trochu neprávem pověst velmi nezdravého jídla.
Jak zajistit chuť a křupavost
Topinky však můžete zkusit připravit také v topinkovači, který je pro tento účel stvořený. Ani zde ale výsledek nebývá optimální, protože někomu může scházet typická chuť a křupavost.
Naštěstí však topinky můžete připravit zlatou střední cestou. Za tímto účelem využijete troubu. To by se na první pohled mohlo zdát složité a nehodné tak jednoduchého pokrmu, jakým topinky jsou. Opak je ale pravdou. Příprava topinek v troubě je tou nejjednodušší a zároveň nejspolehlivější možností. Zajistíte tak, že se všechny kousky chleba připraví rovnoměrně tak, jak jste zamýšleli, a to zároveň. Nemusíte už je také prohazovat na pánvi, což je při přípravě velkého množství po čase otrava. Možná ještě důležitější výhodou je potom skutečnost, že se obejdete bez značného množství oleje a přitom zajistíte, aby byly topinky chutné a křupavé.
Jak připravit topinky v troubě
Jak už jsme si řekli, příprava topinek v troubě není nic složitého. Důležité je troubu pořádně rozehřát, a to rovnou na 250 stupňů Celsia. Mezitím si nakrájejte chléb na rovnoměrné plátky, které pak rozdělte na půlkrajíce.
Následně vezmeme plech do trouby a vysteleme ho pečícím papírem. Na něj naskládáme půlkrajíce vedle sebe tak, aby se žádný z nich nepřekrýval. Pro zvýraznění chuti je možné topinky pokapat trochou oleje. Pakliže ale chcete tuky maximálně redukovat, není to vůbec nutné. Párkrát si to vyzkoušejte v různých variantách a sami zjistíte, jak vám topinky z trouby nejvíce chutnají.
Úprava topinek
Když topinky vyndáte z trouby, máte sice hotový produkt, ale každý fajnšmekr dobře ví, že ten lze ještě náležitě vylepšit. Někdo si dopřeje topinky s pořádnou porcí česneku, další třeba s pomazánkou.
My vám ale dáme tajný tip na dokonalou úpravu topinek, respektive chleba, který na ně použijete. Ještě před vložením do trouby rozpusťte trochu másla, které promíchejte se špetkou soli a čtyřmi stroužky prolisovaného česneku. Chléb touto směsí potřete a posypejte balkánským sýrem. Následně dejte péct.
Foto: Shutterstock
Není nad klasiku
Budou ještě červené?
Pozor, pečivo papír je vhodný do 220 st. Pak může taky hořet !!!