Není to tak dávno, co rozhodně nebylo zvykem a vlastně to ani nebylo možné mít doma mrazák a ledničku. I tak si ale lidé byli schopni uchovat maso několik měsíců, aby ho měli v době, kdy ho budou potřebovat. Jak to dělali?
Krátkodobé uchovávání ve sklepě
Jak ve městech, tak na vesnicích můžeme naleznout prostory, které jsou přirozeně chladné. Ve městech to mohou být různé podzemní chodby a katakomby, kde si měšťané často zřizovali sklady, kam ukládali zásoby. Na vesnicích si pak lidé kopali vlastní sklepy a pokoušeli se je co nejvíce izolovat, aby jim v nich uschované jídlo co nejvíce vydrželo.
Nasolte si maso
Sůl je skvělý konzervant, a tak nasolené maso vydrží dlouhou dobu. Sůl totiž z masa vytáhne přebytečnou vlhkost a udrží ho v poživatelném stavu. Dnes se používají různé speciální konzervační soli nebo rychlosoli, dříve musela stačit běžná sůl, případně solný nálev, který mohl být ještě dál ochucený, aby maso získalo dobrou chuť.
Uzení masa
Možná nejlepší způsob, jak maso co nejlépe uchovat na dlouhou dobu je ho vyudit. Dříve to byla v domácnostech, které si mohly maso dovolit, naprosto běžná záležitost. V komorách pak viselo uzené maso ze stopu a mohlo se po něm sáhnout, kdykoli to bylo potřeba. Dnes se uzení zase začíná dostávat do módy – doma si ho totiž můžete udělat podle sebe, z kvalitního masa a bez zbytečných konzervantů.
Někde, především ve venkovských staveních, je stále ještě možné udit v komínech. V novějších domech vám pomůže moderní domácí udírna, která se dá koupit už za pár tisíc.
Sušení masa
Z minulosti známe i dlouhodobou úpravu masa pomocí sušení. Dnes to máme usnadněné díky moderním přístrojům – tenké plátky masa můžeme vložit do elektrických sušiček, ale třeba i do trouby. Sušit se dá v podstatě jakékoli maso, ale měli bychom si dát pozor na to, aby bylo co nejméně tučné. Tuk by totiž zapříčinil, že se maso bude péct, nikoli sušit.
Foto: Shutterstock