Maso – ať už pečené nebo třeba grilované – patří k nejoblíbenějším pokrmům. Většina lidí se jej snaží doplnit nějakou omáčkou, často důmyslnou a dobře propracovanou. V kurzu jsou různé sýrové, houbové nebo pepřové omáčky či různá zeleninová pyré. Možná bychom si ale měli připomenout, že v jednoduchosti je síla. Vyzkoušejte docela obyčejnou hnědou omáčku – dodá masu potřebnou šťavnatost a nepřebije jeho chuť.
Hnědá omáčka možná mnoho lidí odrazuje. Buď jim připadá příliš obyčejná nebo na ni mají špatné vzpomínky třeba ze školní jídelny. Ne každý ji totiž umí připravit správně a často z ní vzejde neblaze proslulé UHO. Dobrá hnědá omáčka je přitom docela snadná, stačí dodržet pár jednoduchých zásad.
Vývaru věnujte speciální péči
Základem této omáčky je kuřecí vývar, který jí dodá tu správnou chuť i vůni. Jeho přípravu rozhodně nesmíte zanedbat. Budete k ní potřebovat kuřecí kosti a kořenovou zeleninu (nejlépe mrkev, petržel a celer, případně cibuli a česnek). Do vývaru nepřidávejte žádné koření ani bylinky. Výslednou omáčku k masu si potom dochutíte zvlášť.
Abyste z kostí dostali tu nejlepší chuť, je potřeba je před vařením předpéct. Jednoduše je naskládejte na plech a nechte je v rozehřáté troubě čtvrt až půl hodinky. Na pánvičce na másle můžete trochu opražit i zeleninu – opět tím posílíte chuť i vůni.
Potom už stačí dát všechno do hrnce a vrhnout se na vaření. Pozor ale – voda by při přípravě vývaru nikdy neměla naplno vřít. V okamžiku kdy dojde k varu, stáhněte plamen a nechte vodu jen velmi mírně probublávat. Ideální bude, když ji udržíte na teplotě kolem devadesáti stupňů. Čím déle vývar necháte vařit, tím lépe. Minimum jsou dvě nebo tři hodiny. Pokud si chcete dát obzvláště záležet, můžete tuto dobu natáhnout třeba na pět až šest hodin.
Během vaření musíte pravidelně sbírat pěnu, která se bude utvářet na povrchu. Jedná se o sražené bílkoviny, a pokud je neodstraníte, bude vývar zakalený.
Jakmile je vývar hotový, nechte jej vychladnout. Pokud na kuřecích kostech bylo nějaké maso, můžete ho použít při přípravě jiných jídel – třeba do rizota nebo těstovin.
Omáčka je hotová jedna dvě
Podařil se vám skvělý kuřecí vývar? Výborně. Teď se můžete vrhnout na omáčku. Na rozdíl od vývaru je její příprava velmi rychlá.
Nakrájejte cibulku a zpěňte ji na lžíci másla. Přidejte hladkou mouku a umíchejte jíšku. Opražte a následně k ní pomalu a za stálého míchání přilévejte vývar. Přiveďte k varu a zredukujte omáčku na požadovanou hustotu. Na závěr dochuťte podle potřeby solí a pepřem.
Pak už můžete omáčku podávat spolu s pečeným masem nebo grilovaným steakem. Určitě si všichni strávníci pochutnají.
Foto: Shutterstock
kuřecí vývar v žádném případě
hovězí nebo vepřové ano,mohou být i uzené
záleží na tom,na jaký druh masa má být vývar použit
Vážená “kuchařko”!
Vývar z kuřecích kostí s trochou masa je super (z holých kostí je to pitomost) ale když ho použijete jako základ omáčky k hovězímu, jehněčímu nebo vepřovému masu – zanikne – ještě tak ke králíkovi – to by mohlo fungovat.
Už jste někdy stála u plotny?