Návaly horka nesouvisejí vždy s menopauzou. Poznejte jejich příčinu a naučte se jim předcházet

Návaly horka si obvykle spojíme s ženami, které procházejí menopauzou. Možná netušíte, že návaly horka trpí i mnohem mladší generace žen a mužů. Co způsobuje návaly horka, když viníkem není menopauza? A co při návalech horka pomáhá?

Onemocnění štítné žlázy

Hormonální změny stojí za většinou potíží, které provází návaly horka. Prochází jimi muži při kolísání hladiny testosteronu, ženy před menstruací, během těhotenství nebo po porodech. Pokud se u vás projeví nejen návaly horka, ale i náhlé přibývání na váze či naopak hubnutí, zrychlený srdeční tep a zhoršení trávení, může být na vině onemocnění štítné žlázy.

Alergická reakce

Potravinové alergie se často projevují návaly horka. Jakmile se návaly horka objeví po požití nestandardní složky stravy, může se jednat o reakci imunitního systému. K návalům horka se často přidá i vyrážka. Na místě je vyhledání lékařské pomoci.

Obezita

Návaly horka velmi často trpí lidé s nadváhou. Zde od návalů horka pomůže postupná redukce hmotnosti.

Léčiva

Řada léčiv má vedlejší účinky projevující se návaly horka. Jestliže užíváte nový lék a začaly u vás návaly horka, poraďte se s lékařem o jeho změně.

Závažné onemocnění

Infekce způsobuje zvýšenou teplotu a také návaly horka. Kromě infekce se však může jednat i o srdeční chorobu, leukémii či rakovinu prsu.

První pomoc při návalu horka

Při návalu horka okamžitě sáhněte po studené vodě. Pomáhá oplachování obličeje a dekoltu studenou vodou. Pokud máte více času, zabalte hlavu a ramena do namočeného studeného ručníku na delší čas. V domácím prostředí můžete tělo ponořit do vlažnější vody ve vaně. Na cestách je první pomocí voda v malém rozprašovači nebo alespoň vlhčený ubrousek.

Režimová opatření a dlouhodobá prevence návalů horka

Viníkem návalů horka může být váš jídelníček. Pokud vás návaly horka trápí je třeba vyhnout se kávě, alkoholu, kořeněným jídlům a černému čaji. Zařaďte více čerstvé zeleniny. Jezte častěji, ale v menších porcích. Zaměřte se na obohacení jídelníčku o omega-3 mastné kyseliny a dbejte na pitný režim.

Začněte pracovat s hladinou stresu a hlídejte si spánkový režim. Při dlouhodobých potížích je namístě návštěva lékaře.

Bylinky proti návalům horka

  • Šalvěj – odvar nebo čaj.
  • Řebříček – připravte si čaj.
  • Levandule – pomáhají čaje i aromaterapie.
  • Šalvěj – vyzkoušejte čaj nebo přidávejte šalvěj do pokrmů při vaření.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments