Zejména mladé dívky chtějí být pro své okolí naprosto dokonalé. Kromě dokonalých vlasů a pleti touží i po dokonalém těle, protože se domnívají, že právě to jim zaručí pozornost a zajistí vysněného partnera. Bohužel mnohdy touha po dokonalosti zajde až do extrémů. Takovým extrémem může být nemoc zvaná anorexie, která patří do skupiny “poruchy příjmu potravy”.
Na úvod je třeba říct, že se jedná spíše o duševní onemocnění. Jak již bylo zmíněno, vzniká zejména proto, že chceme být dokonalí, mít dokonalou postavu, snažíme se zhubnout. Na vizi krásné a štíhlé postavy se upneme natolik, že si ve své hlavě vypěstujeme velice přísná omezování (nejčastěji nejíme a až drasticky cvičíme).
Vznik nemoci je tedy jasný. Za onemocnění zvané anorexie může touha po krásném těle, které je nejen krásně tvarované a štíhlé, ale také při stoupnutí na váhu se neukáže obrovské číslo. Pacienti se často domnívají, že s hubenou postavou se zvýší jejich hodnota.
Do anorexie můžete spadnout i nevědomky
Je sice pravda, že se na vzniku anorexie podílí psychologické faktory či případně společnost kolem nás (mnohdy i genetika), ale také je pravdou, že do anorexie můžeme spadnout nevědomky. Například to bývá tehdy, kdy držíme dietu nebo když se věnujeme spíše kariéře a svému povolání, než jídlu a svému zdraví.
Jaké jsou příznaky anorexie?
Kromě vyhublého vzhledu, který upoutá pozornost na první pohled, patří mezi příznaky i poruchy spánku a následná dehydratace. Zácpy a bolesti břicha jsou dalšími symptomy, stejně jako problémy s menstruací. Jistým symptomem je změna chování, popírání hladu, odmítání potravy a následná deprese.
Jak se anorexie léčí?
Léčba může probíhat buď ambulantně, nebo v případě vážného stavu hospitalizací (vážným stavem se myslí výrazná ztráta hmotnosti nebo ohrožení orgánů a jejich funkcí). Pacienti si musí postupně zvykat na nový stravovací pořádek a podstupují také psychoterapii. Velice často pacienti užívají anabolika nebo doplňky stravy, které zvyšují chuť k jídlu.