Zahrát si čas od času počítačovou hru může být pro dospělého způsob relaxace a chvilkového úniku z reálného světa a od každodenních starostí. Bohužel se z občasného hraní her stává rychle závislost. Závislost na on-line hrách už se dávno netýká jen dospívajících dětí. Často jsou zasaženi i dospělí.
Nemoc, na kterou není lék
Mnoho center, která jsou zaměřená na léčbu závislostí již muselo přiznat, že rapidně narůstá počet klientů, kteří hledají pomoc od závislosti na on-line hrách. A ti, kteří si svůj problém uvědomí a touží jej vyřešit jsou jen malým zlomkem skutečného počtu populace, která problémem doopravdy trpí. Dnes už známe metody a postupy, jak pomoci pacientům od závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách i hracích automatech. Jdou vyvinuty terapeutické postupy a je dostupná medikace. Závislost na on-line hrách je ale poměrně nový a nebezpečný fenomén, který začíná být problémem v nejrůznějších zemích napříč kontinenty.
Odtrženi od reálného světa
Nejvíce nebezpečné jsou hromadné online hry označované jako MMOG. Hráč je propojený s desítkami nebo i stovkami jiných hráčů. Hra nikdy nekončí a nemá žádné přestávky. Jejich hráči dokáží ve virtuálním prostředí strávit i čtyřicet hodin týdně. Hra je umí pohltit natolik, že se jí věnují bez přestávky i deset nebo více hodin. Jsou známé i případy úmrtí, které bezprostředně souvisely s hraním on-line hry a nedodržováním přestávek a životosprávy. Hráč ztrácí vazby na reálný svět, nemá a ani netouží mít přátele, nevyhledává partnerský život.
Kdo jsou závislí hráči
Ti, kteří jsou vystaveni většímu riziku upadnutí do závislosti bývají osoby s nízkým sebevědomím, kteří nemají úspěch ve škole nebo v pracovním prostředí. Virtuální svět jim má kompenzovat pocit, že jsou nedoceněni. Stávají se hrdiny v herním světě a fiktivní role se jim líbí natolik, že ji nehodlají opustit. V běžném životě začnou zanedbávat povinnosti, vztahy s ostatními a časem i péči o sebe včetně osobní hygieny.
Není snadné zbavit se závislosti v dospělém věku. U dospívajícího potomka je nejlepší cestou vyplnit mu čas jinou aktivitou. Sportovní nebo zájmový klub, společný výlet, domácí povinnosti. Kontrolujte, kolik času vaše dítě na počítači stráví a čemu se věnuje!