Nebezpečný meningokok infikuje míchu. Jak se projevuje a léčí?

Meningoková meningitida je velmi závažné onemocnění, které může vést k vážnému poškození vašeho zdraví nebo dokonce ke smrti. Postupuje velmi rychle a tak ohrožení na životě může nastat už během 24 hodin. Meningitida je infekce ochranných obalů mozku a míchy, které se nazývají meningy. První projevy této nemoci jsou snadno zaměnitelné s chřipkou, a proto těžko rozpoznatelné.

Jak meningokok útočí a koho může postihnout meningokoková meningitida

Meningokok je velice zákeřný. Přenáší se sekretem z nosu či hrdla a často o něm vůbec nemusíte vědět. Mnoho lidí je nosičem a šíří meningokokové bakterie bez toho, aby se u nich projevily jakékoli příznaky. Snadno pak mohou nakazit další osoby ve svém okolí, aniž by o tom věděli.

Jaké skupiny jsou nejvíce náchylné k onemocnění meningitidou?

Kojenci a malé děti od narození do čtyř let. Incidence meningokokové meningitidy je u nich nejvyšší, protože zatím nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Výhodou je, že u malých dětí i známky obyčejného nachlazení konzultujeme s lékařem. Je tak možnost rychleji meningokoka rozeznat.

Dospívající a mladí lidé od 15 do 24 let. Tato skupina je snadno náchylná především díky svému stylu života. Často se pohybují v místech, kde je velké množství lidí, půjčují si láhev k pití, příbory, cigaretu, nebo se líbají. Tím přenos meningokoka usnadňují.

Ohroženi jsou ale i cestovatelé, kteří se pohybují v oblastech, kde je toto onemocnění běžnější. Další skupinou jsou senioři a lidé s nedostatečnou imunitou.

Jak se meningokok šíří?

Stačí běžné chování, které vám nepřijde nijak nebezpečné, a meningokokové bakterie mají pré. K přenosu dochází při líbání, kouření, soužití a trávení volného času ve skupinách, půjčování příborů, skleniček, lahví na pití i kosmetiky. Velkým rizikem je i pohyb na přelidněných místech, nebo v místnostech, kde je velké množství lidí, např. v barech, nočních klubech či na koncertech.

Jak se meningokoková meningitida projevuje

Příznaky meningitidy jsou snadno zaměnitelné s chřipkou. Zhoršení zdravotního stavu však nastává velmi rychle a to už během šestnácti hodin od propuknutí nemoci. Prvním varováním může být horečka, bolest hlavy, nevolnost až zvracení. Nemocný člověk se cítí velmi unaven a bolí ho celé tělo a svaly. Po prvních osmi hodinách mohou nastat dýchací obtíže. Následuje ztuhnutí krku, citlivost na světlo a poté nejhorší stav – zmatenost, delirium, záchvaty a dokonce bezvědomí.

Následky meningitidy

Už víte, že meningitida je velmi nebezpečná nemoc. Může váš život vážně ohrozit, nebo dokonce ukončit. Podle statistik jeden z deseti nakažených lidí zemře. Mezi následky meningitidy ale patří i zjizvení kůže, amputace končetin, poruchy zraku či poruchy duševních a motorických dovedností.

Prevence meningokokové meningitidy

Zajímá vás, co můžete udělat pro své zdraví, abyste tuto nemoc nedostali? V první řadě je dobré znát možná rizika. Nevyskytovat se na ohrožených místech, upravit své sociální chování, posílit imunitu. V dnešní době se za nejlepší preventivní péči považuje očkování proti meningokokovi. Lékaři mají k dispozici dvě vakcíny, které dohromady ochraňují proti pěti typům této bakterie. Jsou to typy A, C, W, Y, druhá vakcína pak ochraňuje před typem B. Můžete být očkováni pouze jednou z nich, nebo oběma. Jaká varianta je nejvhodnější právě pro vás, o tom je nejlepší poradit se s lékařem.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments