Onemocnět tetanem je velmi snadné a rychlé. Stačí se škrábnout o rezavý plot, nebo mít otevřenou ránu, do které se dostane špína. V tu chvíli se do rány mohou dostat bakterie, které působí křeče, bolesti, horečky či dokonce zástavu dechu. Pokud nejste proti tetanu chráněni očkováním, může toto onemocnění skončit až smrtí!
Co je to tetanus?
Tetanus je bakteriální onemocnění, které vyvolává v těle infekci. Nákazu způsobují nebezpečné bakterie Clostridium tetani, které jsou rozšířeny v půdě po celém světě. Stačí, když máte na ruce otevřenou ranku a plejete záhon. Pokud je bakterie v půdě obsažená, můžete se nakazit. Bakterie se dostanou pod kůži, kde se okamžitě začnou množit. Produkují při tom toxin, který se naváže na nervovou tkáň.
Jak se tetanus projevuje a proč je nebezpečný?
Každého přirozeně zajímá, jak pozná, že se nakazil právě tetanem. Příznaky se zpočátku projevují mírnými křečemi a ztrátou koordinace při pohybu. Můžete mít problémy s otevíráním úst a pociťovat mírné křeče v sanici. V této fázi zatím nebudete mít horečku ani jiné potíže. Ty přijdou až později.
Od úst se křeče a ochablost šíří dolů po krku až na ostatní svaly. Velmi nebezpečné je ochabnutí dýchacích svalů. V tuto chvíli hrozí smrtelné riziko udušení, proto nepodceňujte první příznaky a pokud máte podezření na tetanus, vyhledejte lékaře včas.
Očkování proti tetanu
V České republice se proti tetanu pravidelně očkuje. Přeočkování se až do 60 let dělá vždy po 15 letech. Od šedesáti let výše se pak interval mezi vakcínami zkracuje na 10 let.
Očkovat proti tetanu se můžete samostatně – pak vakcínu plně hradí zdravotní pojišťovny, nebo si jej můžete nakombinovat i s dalšími druhy nemocí, např. černým kašlem. V tomto případě už si hradí vakcínu pacient a na případnou cenu se budete muset informovat u svého lékaře.
Co je dobré vědět o tetanu?
Důležité je vědět, že očkování proti tetanu nehlídá lékař, ale pacient. Proto čas od času kontrolujte svůj očkovací průkaz, ať další vakcínu nepropásnete. Lékaři v současné době usnadňují tuto informaci nalepením etikety s datem dalšího očkování přímo na kartičku pojištěnce. Pokud ji však ztratíte, nebo je nutné ji vyměnit, o datum přijdete spolu se starou kartičkou.