Muškátový oříšek je voňavý a pokrmy s ním získávají pikantní chuť. Co jste možná nevěděli je skutečnost, že se jedná o velmi silnou drogu, která pomůže s nespavostí a uvolněním organizmu. Pozor však na správné dávkování.
Opojný muškátový oříšek
Voňavé koření, jehož domovem je Portugalsko, dochutí nejeden pokrm. Získává se ze stromu muškátovníku pravého. Při vaření se používá jak samotný muškátový oříšek (semeno), tak muškátový květ (obal semena). V muškátovém oříšku najdete draslík, železo, mangan, hořčík i vitaminy B1 a B6. Je vyhledávaným antioxidantem, působí protizánětlivě a doporučuje se i jako afrodiziakum. Tato silná droga vám pomůže při nespavosti i depresích.
Muškátový oříšek na nespavost
Muškátový oříšek i muškátový květ jsou bohaté na silice, kyseliny a alkaloidy, které mají uklidňující účinky. Nejen že vám pomohou s rychlejším usínáním, ale dokáží i spánek prodloužit a prohloubit. To znamená, že se nebudete tak často probouzet a budete se budit odpočinutí a nabití energií.
Zlepšení spánku zaznamenáte už po 14 dnech pravidelného užívání muškátového oříšku.
Jak připravit uspávací nápoj
Dobře chutná muškátový oříšek smíchaný s teplým mlékem a lžičkou medu. Takový nápoj si dopřejte po večeři, nejpozději hodinu před spaním. Kdo není příznivcem mléka, může si muškátový oříšek smíchat s vroucí vodou a připravit si odvar. Muškátový oříšek můžete přidat i do pokrmu, který připravujete k večeři.
Ve všech zmíněných případech používejte množství, které odměříte na špičce nože.
Muškátový oříšek působí jako sedativum, uklidňuje a uvolňuje. Snižuje nervové napětí a hořčík napomáhá vyšší produkci serotoninu.
Pozor na silné účinky muškátového oříšku
Muškátový oříšek je natolik silný, že se jím můžete snadno předávkovat. Proto nikdy nepřekračujte 2 gramu denně. Ve vysokých dávkách způsobuje halucinace a spánek je tak hluboký, že připomíná smrt. Dokonce může dojít k zástavě dechu.
Otrava muškátovým oříškem se projevuje žízní, zrudnutím tváře, červenými očními žilkami, otupělostí a poruchami vědomí.
Muškátový oříšek by nikdy neměly užívat děti, těhotné nebo kojící ženy a lidé s onemocněním kardiovaskulárního systému.
Foto: Shutterstock