Je možné správně zvolenou stravou porazit nádor? Pokud bychom věřili některým studiím, internetovým stránkám a poradcům životního stylu, potom existuje minimálně jedna dieta, která přináší přinejmenším nadějné výsledky.
Například v roce 2013 se objevila jedna respektovaná studie, která zkoumala myši s nádory mozku. Jakmile byla myším naordinovaná dieta s malým množstvím sacharidů a vyšším podílem bílkovin – takzvaná ketodieta – došlo k rapidnímu zpomalení růstu nádoru. A doba dožití stoupla o neuvěřitelných 56,7 procenta. Nešlo přitom o jedinou studii tohoto druhu. V posledních letech jich následovala celá řada a přinášely podobně senzační výsledky. Není divu, že se o ketodietě často mluví v souvislosti s možnou léčbou rakoviny.
Zatím se nepracuje s lidmi
Myšlenka je to v zásadě jednoduchá. Jak známo, nádorové buňky rostou velmi rychle a potřebují velmi mnoho energie. Tu čerpají ze sacharidů, například z glukózy, neboli krevního cukru. Pokud její přísun nádorovým buňkám prostřednictvím diety omezíte, nebudou mít z čeho růst. Oproti tomu bílkoviny a tuk dokáží nádory zpracovávat o poznání hůře. Že to zní až příliš jednoduše na to, aby to byla pravda?
Bohužel ano. Lékaři otevřeně mluví o tom, že za nimi přicházejí jejich pacienti s otázkami týkající se právě ketodiety. Ptají se, zda právě jim by takový experiment nemohl pomoct. A lékaři je prakticky vždy zklamou. „Neexistuje jediná studie, která by pracovala s lidmi a která by dokázala, že má ketogenní dieta vliv na nádor,“ zní obvykle jejich odpověď.
Dieta vyžaduje značnou disciplínu
Tato přízemní slova často pacienty neodradí od toho, aby to alespoň vyzkoušeli. Lékaři tak mají určité omezené penzum informací o tom, jak podobné pokusy dopadají. Zpočátku se skutečně může zdát, že nádorové buňky nerostou tak rychle, ovšem po čase dochází k jejich přizpůsobení a dokonce k tomu, že rostou ještě rychleji.
Proto argument, že za pokus nic nedáte, nelze přijmout. Kromě toho, že ketodieta sama o sobě náročnější než se na první pohled zdá. Ostatně řadu studií s lidmi nebylo možné dokončit, protože zátěž pro pacienty byla příliš vysoké. V případě konsekventní ketodiety je třeba se vzdát všech možných potravin, které jsou běžné – například bramborové kaše nebo krupicové kaše. Dieta si žádá enormní disciplínu a silně omezuje kvalitu života.
Málo živin způsobuje problémy
Tím to přitom nekončí. Podle lékařů totiž vážně hrozí, že se pacientům na ketodietě přestane dostávat důležitých živin. I bez diety totiž třetina nemocných rakovinou trpí podvýživou. Ketodieta tento stav může ještě zhoršit. Kromě toho platí, že dieta organismus oslabuje, a tak je pro onkologické pacienty nejen kontraproduktivní, ale dokonce nebezpečná. Tělo totiž potřebuje pro svůj imunitní systém sílu a energii, aby rakovinu porazilo.