Na jednom litevském webu se objevil zajímavý článek. Jakýsi inženýr v něm popisuje, jak se rozhodl vyrábět si elektřinu pro svůj nový dům svépomocí. Jeho příbytek tak v současné době nevyužívá služeb žádného poskytovatele energií. Jak se to stalo?
Za neexistující přípojku půl milionu
Před pár lety se inženýr Griga rozhodl postavit si nový dům. Na pozemku, který mu sice učaroval, ale bohužel se na něm nenacházela přípojka k energiím. Takovému pozemku se říká nezasíťovaný. Když se zajímal, na kolik peněz by ho takové zasíťování přišlo, předběžný odhad zněl na 17 000 – 23 000 euro. Tato částka ho zaskočila a tak začal přemýšlet, jestli by se to celé nedalo pořídit levněji a možná i lépe.
Díky svému vzdělání se už delší dobu zajímal o solární panely, větrné generátory a ostatní alternativní zdroje energií. A nakonec se mu podařilo pořídit svému novému obydlí zcela autonomní energetický systém za pouhé 4000€. To je obrovský rozdíl, co říkáte?
Pojďme se podívat, jak to dokázal
Elektřinu pro celý dům mu vyrábí 18 solárních panelů umístěných střeše a 2 větrné generátory. Obydlí je tedy kompletně saturováno systémem skládajícím se ze 2 větrných turbín, z nichž každá produkuje 1,5 kWh denně, 2 regulátorů větrných turbín, 8 baterií, 18 solárních panelů po 150 W a 230W, řídící jednotky solárních panelů a střídače o výkonu 6 kWh.
Vytápění napomáhá kotel, který spotřebuje 60W, a proto pro jeho provoz kupuje majitel ještě speciální granule z lisovaných pilin. Oběhové čerpadlo pak vyčerpá dalších 35-40W.
Jedním z velkých žroutů elektřiny je prý lednička, která samozřejmě funguje non-stop a také rychlovarná konvice. Ta se sice zapíná jen na krátký interval, ale pokaždé spotřebuje 2kWh. Tento systém je schopný měsíčně vyrobit 300 – 400kWh energie a v létě, kdy svítí mnohem více slunce, dokonce až 1000kWh.
Nechte se inspirovat
Pokud byste se chtěli jeho nápadem inspirovat, není prý důležité, jak velký dům se chystáte postavit. Důležitý je výběr solárních panelů a větrných generátorů. Ty musíte přizpůsobit především předpokládané spotřebě energií. V každém případě by vás to celé stálo hodně práce, ale v konečném důsledku byste ušetřili spoustu peněz.
Foto: Shutterstock