Nedostatek spánku poškozuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny

Genetici z Hongkongu přišli s tvrzením, že pokud sami sobě nedopřejeme spánek delší nežli 7 hodin, riskujeme tak poškození DNA až o 30%. Zároveň dodávají, že některá taková poškození dokonce mohou způsobit celou řadu onemocnění včetně rakoviny.

Poškozuje krátký spánek DNA?

Spánkem strávíme třetinu našeho života, proto bychom se měli snažit, aby byl co možná nejkvalitnější a abychom jej měli dostatečné množství. V dnešní hektické době se ale může zdát naprosto nemožné, aby si dospělý pracující člověk mohl dovolit spát více jak 7 hodin v kuse. Jsou mezi námi tací, kteří díky svému životnímu stylu spí i mnohem méně.

Odborníci z Hongkongu jsou toho názoru, že nedostatek kvalitního spánku může mít negativní vliv na škodlivé změny v DNA buněk. V případě, kdy dojde k poškození, nejsou již buněčné mechanismy schopné tuto neplechu opravit. Dochází tak k trvalému poškození buňky, která začne stárnout a společně s ní stárne i tkáň a organismus.

Pokusu se zúčastnilo 49 lékařů

V rámci zjištění, jestli má nedostatek spánku skutečně negativní vliv na naší DNA, provedli vědci v Hongkongu testování, kterého se zúčastnilo celkem 49 lékařů. 24 z nich pracovalo na noční směny. Během výzkumu museli pětkrát až šestkrát pracovat až do pozdního odpoledne či do rána následujícího dne. Všem 49 lékařům byly v pravidelných intervalech odebírány vzorky krve a zároveň se zjišťovaly údaje o jejich zdravotním stavu.

Výsledky tohoto pokusu jasně poukazují na to, že nedostatek spánku, který byl kratší než 7 hodin, se jednoznačně projevil na DNA. U 24 lékařů, kteří chodili na noční směny, totiž došlo k nižší produkci genu, který má na starosti opravy DNA – lékaři, kteří na noční směny chodili, tak měli více poškozené buňky.

Dlouhý a kvalitní spánek nepodceňujte

Dlouhému a kvalitnímu spánku bychom se měli oddávat nejen kvůli ochraně naší DNA, ale i pro celou řadu dalších důležitých důvodů. Krátký spánek totiž může způsobit celkově sníženou funkci mozku, kdy dojde ke zpomalení zpracovávání informací, mohou se objevit problém s kreativitou a lidé kteří málo spí mohou hůře řešit problémy. Nedostatek spánku zároveň způsobí že v těle stoupne hladina stresu a zintenzivní se naše emoční reakce.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments