Možná vás to překvapí, ale nervový systém našeho organismu nedokáže správně fungovat bez podpory ze strany vitaminu B12. Ačkoliv mnozí považují tuto látku jen za další z řady vitaminů, kterými se příliš nezabývají, měli by také vědět, že pokud ho v těle není dostatek, objeví se dříve či později nemalé problémy, které mohou být v některých případech i trvalé.
Blokace funkce střev
Deficit vitaminu B12 se velmi jednoduše může projevit kolabováním některého z klíčových orgánů či jeho poškozením. Často se projevuje také brněním v nohou či rukou, po kterém následuje i ztráta hybnosti či potřebných reflexů. To vše jsou ale projevy, které přicházejí až velmi pozdě, a to v době, kdy může být pozdě.
Existují však i dřívější znamení, kterými dává tělo najevo, že byste měli hladinu vitaminu B12 co nejdříve doplnit. Některé z nich se projeví na toaletě, a to zácpou, průjmem či plynatostí. Jak uvádí odborný server Harvard Health, v organismu dochází k tomu, že se vitamin B12 váže na bílkoviny, které konzumujete.
Když je vitaminu B12 v těle nedostatek, může velmi jednoduše dojít k paralýze svalové tkáně trávicího traktu. Tím se vlastně zablokuje základní funkce střev. Tato látka rovněž velkou měrou podporuje tvorbu červených krvinek a absorpci energie z jídla. V případě, že množství červených krvinek poklesne, přestane do střeva proudit potřebné množství kyslíku.
Komu hrozí deficit
Ne vždy se v takovém případě jedná hned o deficit vitaminu B12. Ten je možné laicky zjistit i tím, že se k některému z těchto příznaků přidá i další ze specifických znaků, jako jsou náhlé problémy s koordinací chůze, slabost, únava či zánět v jazyku. Tyto symptomy mohou nabíhat zlehka, ale postupem času se vždy zintenzivňují.
Základním zdrojem vitaminu B12 je pro člověka jednoznačně vyvážená strava, a to zejména její živočišná stránka. Proto příliš nepřekvapí, že nedostatkem jsou ohroženi hlavně vegetariáni či vegani.
Vitamin B12 spolehlivě načerpáte z kvalitních potravin, jako je červené maso, drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky a vejce. Může se ale stát, že vaše tělo tento vitamin ze stravy hůře absorbuje. V takovém případě je vhodné sáhnout po některém z doplňků stravy. Vždy však po konzultaci s lékařem, který provede i potřebné krevní testy.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Nature