Nedostatek vitamínu D je nejhorší na podzim. Způsobuje bolest zad, únavu, ale také zvyšuje riziko nákazy koronavirem. Jak ho rychle načerpat

Pokud vám chybí vitamin D, můžete trpět bolestí zad, únavou i častými nemocemi. Nutriční nedostatek je třeba řešit. Jak poznat, že nám chybí vitamin D a jak jej doplnit?

Vitamin D posiluje zuby a kosti. Snižuje riziko některých druhů rakoviny, cukrovky, kardiovaskulárních chorob i zánětů. Podporuje úbytek tukových zásob a působí proti stárnutí. Doporučená denní dávka je 600 až 800 IU. Jak poznat nedostatek vitaminu D?

Oslabená imunita

Imunitní systém využívá vitamin D k vytvoření antimikrobiální obrany, napomáhá k ničení bakterií a virů, a pak se s nimi naše tělo lépe vypořádá. Pokud nemáte dostatek tohoto vitaminu, často vás trápí virózy, chřipka, angína či nachlazení. Obzvlášť v této době upozorňují odborníci, že správná hladina vitamínu D je zásadní, protože pomáhá bojovat imunitnímu systému proti koronavirové infekci.

Zvýšená únava

Pokud už vám káva nezabírá, a i když spíte, ráno jste unavení, vede to k podrážděnému žaludku, závratím a třesu rukou. Objevuje se tzv. palpitace neboli zvýšené uvědomování si srdečního rytmu. Pocit vyčerpanosti souvisí i s nedostatkem vitaminu D.

Bolesti zad

Při nedostatku vitaminu D se zejména u žen projevují časté a chronické bolesti zad, ale i žeber, kloubů a nohou. Tento vitamin reguluje množství vápníku a fosforu v těle, udržuje ve formě kosti, svaly a zuby.

Špatná nálada

Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje špatnou náladu, splín až deprese. Vitamin D zlepšuje náladu tím, že zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Tento hormon štěstí přispívá k pocitu radosti a spokojenosti. Je třeba navýšit množství tohoto optimistického životabudiče v těle.

Kde čerpat vitamin D

Můžete jej čerpat ze slunečních paprsků, kdy už za 10 minut dochází k jeho samovolné a přirozené výrobě. Mezi potravinové zdroje patří losos, sardinky, šproty, sleď obecný, tuňák, mečoun, halibut a makrela, červené maso, hovězí játra, vejce, zejména žloutek, droždí a žampiony.

Jak je to se slunečním svitem

Dostatečná hladina vitaminu D v těle nás ochrání před nachlazením, chřipkami a angínami. Nejpřirozenější zdroj je ve slunečním UVB záření. Oblačnost redukuje UV záření až o 50 %, při znečistěném ovzduší o více než 60 %. UVB záření neprochází sklem. Dlouhý pobyt na slunci je však i rizikem pro vznik nádorových onemocnění kůže. Podle vědců je postačující 5 až 30 minut bez opalovacích krémů dvakrát týdně na slunci. Stačí vystavit obličej, paže a nohy. Záleží na vašem typu a barvě pokožky. Zkuste se třeba projít do práce a z práce kousek pěšky.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments