Jen málokterý vitamin byl v poslední době tak moc skloňovaný jako právě déčko. Rovněž vědecká obec se na tuto látku ve větší míře zaměřila a neustále přináší informace o tom, jak moc důležitá je pro naše tělo. Jednotlivé tělesné procesy se bez vitaminu D jednoduše neobejdou, a tak je třeba držet jeho množství na optimální hladině.
Vůbec nejlepší je, když člověk dokáže veškerou potřebu vitaminu D získat ze slunečního záření přirozeně. To je skutečně možné a například v zemích ve Středozemí není deficit tohoto vitaminu prakticky žádným tématem. V našich geografických podmínkách to ale tak docela neplatí. Správnou produkcí si můžeme být jisti v podstatě jen v letních měsících.
Jak se projeví nedostatek vitaminu D
Ne nadarmo se vitamin D předepisuje dětem už od narození. U nich je totiž extrémně důležité, aby ho měli dostatek, protože jinak by mohli trpět křivicí, případně mít problémy s fyziologickým růstem, svalovou slabostí nebo různými deformitami kloubů.
Dospělí už určitou hladinu tohoto vitaminu v těle přeci jen mají, avšak je také pravdou, že tato významně kolísá. Nemusí být úplně snadné rozpoznat moment, kdy už je ho v těle skutečně málo a je nutné ho doplnit. Mezi pětici nejčastějších signálů však patří: bolest kostí a kloubů, křeče ve svalech, náladovost či deprese, množící se infekce a únava.
Co způsobí deficit vitaminu D
Pokud je v těle nedostatek vitaminu D, neměli byste to v žádném případě podceňovat. Pro jeho správné fungování je klíčový a mnoho chronických problémů pramení právě z toho, že lidé jeho příjem zanedbají.
V takovém případě si můžete zadělat na závažná onemocnění, jako je obezita, cukrovka, různé typy rakoviny, infekce, roztroušená skleróza, kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, selhávající imunitní systém a další.
Foto: Shutterstock, zdroje: HealthDirect, Harvard
D3 si dávám v konopném oleji.