Neurologové varují před čtením a psaním jen na počítači, papír je prostě nepřekonatelný. Podívejte se, proč je důležité číst z papíru a psát rukou, nikoliv jen na klávesnici.
Moderní technologie nám dávají řadu výhod, ale postupně nás zbavují přirozených evolučních schopností. Studie dokazují souvislost používání technologií s degenerací mozkové a intelektuální schopnosti zhoršující se z generace na generaci.
Číst z papíru je lepší než z počítače
Na tom, zda čteme z papíru či z obrazovky záleží. Mozek využívá různé mechanizmy. Pro vývoj mozku dítěte je to klíčové. Oba způsoby zapojují oči, paměť a centra řeči. Mozek ale integruje čtenou informaci lépe, pokud fyzicky držíme něco v ruce a čteme z papíru. Posouvání textu rolováním na monitoru je nepřirozený způsob čtení. Otáčení stránek rozděluje text na hmatatelné části. Pomáhá zpracovat informace do kusů snadnějších pro pochopení a zapamatování.
Čteme celá slova
Držení papíru posiluje vjemy, protože aktivuje více mozkových cest, pro jeden akt. Mozek si písmo pamatuje jako vizuální, fyzické předměty, přesně tak, jak jsme jej to naučili. Proto dokážeme číst lépe, když to, co čteme, držíme v ruce. Proto také umíme přečíst i zpřeházená písmena ve slovech. Lidský mozek nečte každé písmeno, ale slova jako celek. Při čtení z papíru jsme schopni lépe rozpoznávat písmo i chyby, protože jej registrujeme zcela jinak než z obrazovky.
Syndrom počítačového vidění
Číst z obrazovky je pro oči opticky náročnější než z knihy a může se vyvinout syndrom počítačového vidění. Navíc jsou zde hypertexty, které nás nutí stále vyskakovat z textu a číst nějaká doplnění. To naruší tok vnímání informací z textu. Přicházíme o schopnost soustředění, vnímání a dedukce.
Slovník, jako ukazatel inteligence a klesající IQ
Psaní na papír má pro děti klíčový význam pro integraci různých částí mozku s pohybovým aparátem a zpětně podporuje i řeč. Dítě se nejprve učí počítat na prstech, na které se současně dívá. Schopnost řeči a bohatý slovník je ukazatelem inteligence. Pokud od útlého věku děti píší na klávesnici a přemisťují věci jen pomocí kurzoru na obrazovce, omezí to nejdůležitější fázi vývoje mozku. Vědci odhalili, že u nových generací IQ klesá. Vyměňte proto tablet za knihu, tužku a papír.
Moderní technologie je dobrý sluha, ale špatný pán
Technologie usnadní vyhledávání, striktně ale omezují schopnost domyšlení a propojení informací. V útlém věku se mozek teprve učí a technologie mu nedají šanci se vyvinout. Dospělý mozek přirozeně nepracuje a degeneruje. Negativní vliv mají i sociální sítě. Téměř nečteme, nepovídáme si, neprojevujeme emoce, nehodnotíme situace a neumíme diskutovat. Jsme více agresivní a samotářští. Technologie tlumí otevřenou diskusi, redukují slovní zásobu a rapidně nám klesá schopnost empatie.