Ačkoliv to nikdo nepřizná, aktuálně se horečnatě řeší otázka, jak důchody zachovat v alespoň nějaké míře. A přestože každý bude na veřejnosti tvrdit, že je chce co nejvyšší, reálně je naprosto jasné, že se na ně bude nějakým způsobem muset sáhnout a že lidé zkrátka už od státu na stáří nebudou dostávat takové částky, když to vztáhneme například k průměrné mzdě.
Způsoby se najdou
Současné generace důchodců se to zřejmě ještě týkat nebude, ale ty další se musí nějak pořešit. Způsobů je přitom hned několik, přičemž aktuálně se nejvíce koketuje s určitým zabržděním valorizací, následkem čehož by důchody měly růst o poznání pomaleji.
V tomto duchu se vyjádřil například šéf Národní ekonomické rady, podle kterého je třeba důchody navázat na reálný výkon ekonomiky, který v posledních letech není věru vůbec slavný. Ostatně, už se počítá s tím, že třeba za deset let nebudou důchody vůči reálné mzdě zdaleka tak vysoké jako dnes. Je velmi pravděpodobné, že právě teď jsme dosáhli vrcholu.
Nabízejí se ale i jiná řešení, proti kterým nebudou moci důchodci říct ani popel, jelikož se praktikují v zemích, jež jsou dávány všemi a všem za vzor. Například takové Německo se s penzemi příliš nepáře. Tamní stát si z většiny důchodů něco ukousne ve formě daní a lidem tak pošle pouze zbylou část.
Našlo se elegantní řešení
Dává to naprosto jasný smysl, vždyť důchody jsou v České republice snad jediným nezdaněným příjmem. Jinak jsou na vše uvaleny daně, ať už pracujete jako zaměstnanec nebo živnostník, ale i když si kupujete třeba jen rohlík. Stát zkrátka zdaňuje naprosto vše a není důvod, proč by nemohl zdanit také důchody.
V Německu je to vyřešeno poměrně elegantně, kdy existuje určitá nezdanitelná část důchodu a daně se tedy platí pouze z částky nad ní. Ta se však neustále snižuje, a tak se zdanění týká stále většího počtu lidí. Navíc se z penze odvádí i jedenáct procent na nemocenské pojištění, což je také logické.
Čtěte také: Rána pro důchodce v Česku. Výchovné jim zase zruší, náhradou má být něco úplně jiného. To jako vážně?
Není přitom vyloučeno, že něco takového bude zavedeno i v Česku, zejména pokud stát narazí s letošními změnami v mimořádných valorizacích, které teď řeší Ústavní soud. Ty byly prvním pokusem o jakési úspory, a jestliže spadnou ze stolu, bude nutné to kompenzovat jiným způsobem.
Foto: Shutterstock
Sice dani, ale naše důchody, když se přepočtou na eura, jsou evropskou almužnou.
V Portugalsku má bývalá bankovní úřednice důchod po zdanění 1200euro. Naš průměrný důchod by po zdanění činil 680euro.