Krásné a zdravě vypadající nehty nejsou jen znakem toho, že o sebe dotyčný pečuje. Jejich stav může také napovědět, zdali trpíte nedostatkem určitého vitaminu nebo minerálu. Jestliže nehet začne měnit svůj tvar, lámat se nebo pod ním začnou přibývat barevné skvrnky, zkuste pátrat, co za touto změnou stojí. Přestože se nemusí jednat o přílišnou estetickou vadu, použijte tyto signály jako varování, které vám pomůže nalézt to, co vašemu tělu chybí.
Nehty s bílými skvrnami
Bílé skvrny, které se tu a tam objevují pod nehtem mohou snadno vzniknout vlivem zranění. Pokud si například přibouchnete prst do dveří, ale ne pod silným tlakem, vytvoří se na nehtu bílá skvrna. Jestliže však k žádnému nárazu ani zranění nedošlo a bílé skvrny se i tak objevují, nejspíše vám chybí jedna z následujících látek. Nejčastěji se může jednat o zinek, bílkoviny nebo velkou škálu vitaminů. Vhodným řešením jsou proto testy u lékaře, jenž odhalí, který vitamin vám chybí.
Tvar napoví mnohé
Zdravý nehet by měl být hladký, lesklý, pevný a neměl by se tak snadno zlomit. U mnoha lidí se však nehty začnou strukturovat do nepřirozeného tvaru. Objeví se na něm rýhy nebo vlnky, a to už je impuls, při kterém by měl každý zpozornět. Hrbolaté nehty mohou značit potíže se zažívacím ústrojím. Nezapomínejte však, že rýhy se projevují často u kuřáků a nemusí se jednat o zdravotní komplikaci.
Zažloutlé nehty
Ani barva by neměla být opomíjena. Kromě tmavého zbarvení při poranění nebo naopak světlého při chudokrevnosti se objevuje také zažloutlý odstín. Ten zejména trápí kuřáky, ale může být také příznakem plísňového onemocnění.
Lámavé nehty
Konec nehtu, který není dostatečně odolný může mít mnoho příčin. Počáteční důvod se skrývá v těle, a to konkrétně v nedostatku potřebných látek. Dále může být lámavost spojena s výše zmíněnými problémy nebo se nehet jen zotavuje z dlouhých let zlozvyku, kdy byl okusován.