Každý člověk by se měl naučit poslouchat své tělo. Pokud totiž člověk své tělo neposlouchá, může prošvihnout alarmy či signály, které upozorňují na vážné onemocnění. Tělo vždy dává zavčasu vědět, že s ním není něco v nepořádku, je jen na nás, kdy jednotlivé signály rozeznáme a kdy s nimi zajdeme k lékaři. Opatrní a pozorní bychom měli být zejména v případě, kdy nás pobolívá žaludek nebo slinivka. Konkrétně onemocnění slinivky jsou velmi zrádná a nebezpečná. Která jsou ta nejčastější?
Akutní zánět slinivky
K častým onemocněním slinivky patří zejména akutní zánět slinivky, který se projevuje nečekanou bolestí v levém boku. Tato bolest může vystřelovat až do zad. Nejčastěji se objeví po konzumaci tučného jídla nebo po vypití většího množství alkoholu. Dalším typickým příznakem je nevolnost, plynatost, mimo jiné také zvýšená teplota a opakované zvracení. Alarmem může být také zrychlený tep.
V případě akutního zánětu slinivky je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jen při včasném podchycení nemoci bude slinivka zachráněna a nebude trvale poškozena. Během prvních dnů se nejčastěji podávají antibiotika společně s infuzemi.
Chronický zánět slinivky
Něco jiného je však chronický zánět slinivky, který se bohužel taktéž vyskytuje poměrně často. Tento problém bývá nejčastěji způsoben nadměrným pitím alkoholu, ale samozřejmě není to jediná příčina nemoci. Během nemoci dochází ke snížení produkce trávicích enzymů, přichází na řadu nechutenství a bolesti břicha po jídle. Vyskytnout se může také nadýmání či případně průjmy.
Při chronickém zánětu slinivky není nutné pobývat v nemocnici. Lékaři předepíší léky, které se mohou užívat i doma. Je však nutné dodržovat přísnou dietu, v níž nenajdete alkohol.
Chronický zánět slinivky bohužel zanechává šrámy na lidském zdraví, a tak je třeba dávat dobrý pozor, když se objeví první příznaky.