Rakovina slinivky je jednou z nejobávanějších nemocí, protože stále v drtivé většině případů není léčitelná. Bohužel přitom neplatí, že by byla nějak vzácná. Ve skutečnosti patří mezi deset nejčastějších typů rakoviny a její výskyt spíše narůstá.
Lidé přicházejí příliš pozdě
Ne snad, že by ji lékaři nedokázali léčit jako jiné typy rakoviny. Největší problém spočívá v tom, že se obvykle ohlásí až v pozdním stádiu, kdy proroste do dalších orgánů a léčba už je obrovsky obtížná. Pokud by se rakovinu slinivky podařilo detekovat v raném stádiu, potom by léčba mohla být úspěšnější.
Ne nadarmo se rakovině slinivky přezdívá “tiché onemocnění”. Na rozdíl od jiných nádorů o sobě totiž do poslední chvíle nedává vědět. Lidé s ní tak mohou žít celé roky bez větších problémů. Ty pak ale s jistotou stejně udeří a s o to větší razancí.
Neznamená to však, že by se tato nemoc neprojevovala v prvních fázích vůbec. Jsou to ale spíše nenápadné symptomy, které málokoho napadne přikládat tak závažné chorobě. Obzvlášť, když mají lidé obecnou vlastnost něčemu takovému nevěřit.
Podle organizace Cancer Research UK je však nutné naslouchat svému tělu. “Pokud máte nevysvětlitelné příznaky, které trvají čtyři a více týdnů, jděte k lékaři, aby provedl potřebné testy, které odhalí to, co je způsobuje,” uvádí lékaři této společnosti.
Bolest po jídle
Symptomy rakoviny slinivky se liší podle toho, kde se nádor v tomto orgánu nachází. Nejčastějším příznakem je bolest v oblasti žaludku. Organizace uvádí, že sedm z deseti lidí, tedy 70 %, s rakovinou slinivky přijde k doktorovi s touto bolestí.
Lidé tuto bolest obvykle popisují jako tupou, která se do vás zavrtává. “Může začít v oblasti žaludku a rozšířit se do zad. Bolest je horší, když si lehnete a lepší, když sedíte. Nejčastěji se ale objevuje a zhoršuje po jídle,” uvádí Cancer Research UK.
V pozdějším stádiu se může rakovina slinivky projevit náhlou a nevysvětlitelnou žloutenkou. Mezi další příznaky patří tmavá moč, bledá stolice a svědivá kůže.
Foto: Shutterstock, zdroje: Cancer Research UK, Express