Přesto, že u nás nežije mnoho jedovatých pavouků, na jednoho bohužel narazit můžete. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by jeho kousnutí mělo právě na vás závažný dopad, měli byste vědět, že na něj můžete narazit. Pavouk, který má tak silná klepítka, že dokáže prokousnout kůži a je považovaný za nejjedovatějšího pavouka v České republice, se nazývá zápřednice jedovatá.
Pokud se s ní setkáte, ignorujte ji
Chová se podobně jako většina zvířat. Pokud ji necháte být a nebudete si jí všímat, nic vám neudělá. Je důležité ji nevyděsit. Ve chvíli, kdy se lekne, vám ihned prokousne kůži. Pro alergiky to může být nebezpečné. Zápřednice vytvoří za život jeden jediný zámotek s mláďaty. Pokud byste se pokusili ho rozmotat, ihned zaútočí – svá mláďata urputně chrání.
Jako bodnutí včely
Pokud došlo na nejhorší a kousla vás, snadno si to můžete splést s bodnutím od včely. Ucítíte velkou bolest, způsobí opuchnutí, brnění a znecitlivění. Ve výjimečných případech se může vyskytnout i horečka a zrychlený tep. Může vám i na několik hodin ochrnout okolní tkáň, ale to se stává jen zcela výjimečně, případně se vyskytne nevolnost a zvracení. Všechny nepříjemné projevy naštěstí do jednoho dne odezní. Nemusíte se naštěstí obávat nejhoršího, jelikož není znám žádný případ úmrtí na její kousnutí.
Zápřednice přezimuje
Někdo říká, že zápřednice v našich podmínkách nedokáže přečkat zimu. Bohužel se v České republice vyskytuje tak dlouho, že se na naše podmínky zcela adaptovala a objevuje se pravidelně především na Jižní Moravě, v okolí Pardubic nebo v Českém středohoří. Dávejte si pozor hlavně ne neposekaných loukách, ve vysoké trávě si vytváří svá hnízda, kde ukrývá mláďata. Ke kousnutí dochází nejčastěji právě od samice, která je chrání – samec vás kousne jen zcela výjimečně. Pokud se o zahradu pravidelně staráte a sekáte ji, zápřednici nejspíš nepotkáte – neměla by kde hnízdit. Ostatních pavouků se u nás obávat nemusíte, jde skutečně jen o tohoto jediného, zápřednici jedovatou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sciencedirect