Když někdo udělá štrúdl, obvykle platí, že se po něm okamžitě zapráší. Tento zákusek je možná tím nejtradičnějším vůbec v české kuchyni, byť silné zázemí má v celém středoevropském regionu. V tuzemsku se většinou připravuje s jablečnou náplní, ovšem není výjimkou ani štrúdl s tvarohem či mákem, případně jiným ovocem. Připravují se také slané štrúdly.
Kupované těsto štrúdl pokazí
Naprostým základem štrúdlu je listové těsto, které je velmi jednoduché a k jeho výrobě potřebujete jen mouku a máslo. Přesto si však bohužel mnozí pomáhají tím, že si těsto koupí v obchodě. Před tím je ale třeba varovat, protože ty běžně dostupné nemají potřebnou kvalitu na to, aby z nich bylo možné vykouzlit skutečně nezapomenutelný štrúdl. Jejich použití je tak spíše ke škodě věci a profesionálové před tím varují.
Mnozí nemají štrúdl v oblibě, protože je pro ně jeho pečení stále určitou sázkou do loterie. Nezřídka se jim stává, že jablečný závin je v troubě krásně nadýchaný, ale když ho vytáhnete a necháte zchladnout, je z něj už jen nevzhledná placka. Za to však obvykle může právě kupované těsto, které obsahuje příliš mnoho vody. Ta se v průběhu pečení rozpíná a po vychladnutí póry popraskají a štrůdl spadne. Na vině ale může být také špatně zvolená teplota trouby. Zkušení kuchaři upozorňují, abyste listové těsto pekli na dvakrát. Tím zabráníte, že bude na povrchu zlatavé a uvnitř syrové, což je bohužel také častá a velmi závažná chyba. Péct byste měli začít na 220 stupních. Po zapečení a nabobtnání objemu, což přijde po 15 až 20 minutých, je třeba teplotu snížit na 180 stupňů a štrúdl dopéct.
Jak na skvělé listové těsto
Jakkoliv to může znít složitě, jablečný štrúdl je velmi jednoduchý, což právě zvyšuje jeho oblibu. Zvládne ho prakticky každý, a to i ze začátečníků. Jak už jsme si řekli, kupované těsto za mnoho nestojí, a tak si připravte raději vlastní listové těsto. Potřebujete jen 250 gramů hladké mouky a trochu na podsypání, dále pak 250 gramů vychlazeného másla, půl lžičky soli, 125 mililitrů ledově studené vody, kousek potravinářské fólie na zabalení těsta a pak už jen váleček s válem.
Mouku smíchejte se solí. Hrneček s vodou vložte do mrazáku. Máslo pak nakrájejte, případně nastrouhejte. Vál posypte moukou se solí a uprostřed udělejte důlek. Přidejte máslo a vyrobte si drobenku. Po troškách přilévejte ledovou vodu. Těsto však v žádném případě nehněťte. Stačí na něm poklepávat prsty, přičemž si můžete představit hru na klavír. Nerovnoměrné těsto shrňte do koule, zabalte a vložte do lednice. Za dvacet minut dejte těstovou kouli na vál posypaný moukou a vyválejte z ní plát o velikosti dvacet na třicet centimetrů. Z kratší strany ho třikrát přeložte. Otočte o devadesát stupňů a znovu vyválejte stejný plát. Pak opět natřikrát přeložte. Vložte do lednice na dvacet minut. Postup se bude opakovat celkem čtyřikrát. Z výsledného množství těsta připravíte dvě nohavice štrúdlu.
Jak si poradit s jablečnou náplní štrúdlu
Štrúdl je pochopitelně nutné naplnit, a to třeba tradiční jablečnou náplní. Potřebovat zde budete nastrouhaná vymačkaná jablka, krupicový cukr, skořici, rozinky namočené v rumu a vlašské ořechy. Máte-li všechny ingredience, už je v podstatě vyhráno.
Na plát vyváleného těsta vložte jablka, posypejte skořicí, cukrem, rozinkami a namletými ořechy. Přes náplň přeložíte nejdříve jednu stranu plátu a pak i tu druhou. Klíčové je utěsnit oba konce štrúdlu, aby vám náplň nevytekla. Vezměte závin a opatrně vložte na plech. Pak už jen stačí potřít rozmíchaným vajíčkem.
Foto: Shuttestock
Nikdo doma listové těsto nedělá.
Znám pár lidí, co si v tom libují. Třeba tzv. Proteinová těsta 😁