Chcete mít trávník, který vám sousedi budou závidět? Stačí mu věnovat náležitou péči. Při osvojení správné rutiny se bude vaše zahrada chlubit bujným zeleným trávníkem, který vám bude dělat radost. Jak na to, aby vypadal skvěle a svěže?
Mulčování sečením
Je to snadné a ušetří vám to čas, práci i peníze. I když nepotřebujete mít dokonalý anglický trávník, zkuste to. Posekejte, jak jste zvyklí, ale bez sběrného koše. Nechte posekanou trávu tam, kde je. Ochráníte trávník proti vysychání a zároveň mu dodáte živiny. Když budete sekat pravidelně dvakrát týdně, krásně zhoustne. Hlídejte si, abyste měli ostrý nůž u sekačky a trávník nepoškodili.
Jak správně zavlažovat
Pravidelná zálivka je velmi důležitá, zvlášť v létě. Pokud máte nově založený trávník, při běžných teplotách (okolo 15 stupňů) ho zalévejte třikrát až čtyřikrát týdně. Jakmile je venku okolo 25 stupňů, četnost zálivky upravte na jednou až dvakrát denně. U staršího trávníku může být frekvence nižší.
Hnojení
I trávníku byste měli věnovat podobnou péči, jako ostatním vysazeným rostlinám. Jednou za dva až tři měsíce je přihnojte. Intervaly by nikdy neměly být kratší než dva týdny. Na jaře se používá hnojivo s vyšším obsahem dusíku, aby trávník krásně vzrostl. Na podzim ho naopak vyměňte za hnojivo s vyšším obsahem draslíku, ochráníte a posílíte tak kořenový systém. Dají se sehnat organické směsi určené přímo na trávník, ale můžete použít i chemická hnojiva. Proti plevelu můžete vyzkoušet selektivní herbicidy. Pokud najdete po zimě přeci jen vymrzlá a poškozená místa, můžete je znovu osít.
Choroby a škůdci
I trávník mohou potrápit některé choroby. Plísňová onemocnění, padlí, rez a další. Na tyto problémy je nutné zareagovat okamžitě a zakročit, aby se nemoc nešířila dál. S pomocí chemických přípravků se jich snadno a rychle zbavíte a váš trávník bude zase vypadat jako dřív.
Foto: Freepik.com, zdroj: Evergreenturf