Málokterý lék na světě si získal takovou popularitu jako právě aspirin. Lidé ho používají na širokou škálu nejrůznějších zdravotních problémů a nutno říct, že jsou s ním obvykle velmi spokojeni. Je ostatně považován za lék, který má na svou sílu jen velmi málo nežádoucích účinků. To by se ale mohlo změnit. Nová studie totiž poukázala na závažnou skutečnost, kdy u některých lidí významně zvyšuje riziko selhání srdce.
Závažné rizikové faktory
Nutno dodat, že nejde o plošný problém. Týká se pouze určité části potenciálních uživatelů. A to těch, kdo už mají určitý předpoklad k rozvoji srdečního onemocnění. Aspirin to potom může ještě prohloubit a být pomyslnou poslední kapkou, která kardiovaskulární komplikaci vyvolá.
Jak uvádí vědci v časopise ESC Heart Failury, mezi ty rizikové faktory, jež mohou v kombinaci s aspirinem vytvořit nebezpečný koktejl, patří vysoký cholesterol, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a také kouření cigaret.
“Tímto jsme potvrdili, že lidé s minimálně jedním rizikovým faktorem pro srdeční kolaps mají vyšší pravděpodobnost, že je selhání postihne, pokud budou brát aspirin. A to ve srovnání s těmi, kteří lék neužívají,” uvedl profesor Blerim Mujaj z německého Freiburug, který výzkum vedl.
Poraďte se s odborníkem
Studie přitom nebyla zrovna malá. Ba právě naopak. Zkoumala vzorky desítek tisíc pacientů s rizikovými faktory. Následně srovnávala vývoj jejich stavu v závislosti na tom, zda užívali nebo neužívali aspirin. Výzkum trval mnoho let s cílem učinit skutečně spolehlivý závěr.
Přestože bude zapotřebí ještě dalších vědeckých výzkumů, které by tyto závěry potvrdily nebo naopak zpochybnili, sami autoři studie jsou si poměrně jisti tím, na co přišli. Ačkoliv nechtějí příliš znepokojovat, doporučují pro pacienty s rizikovými faktory konzultaci s lékařem, pokud chtějí užívat aspirin. Rozhodně by ho také neměli brát dlouhodobě.
Foto: Shutterstock, zdroje: ES Cardio, Aha Journals