Po celém světě se tento lék těší obrovské oblibě a patří mezi ty vůbec nejpoužívanější. Jen málokdo ho nemá ve své domácí lékárničce. Lidé po něm sahají obvykle ve chvíli, kdy je trápí i menší bolest nebo horečka, protože tento lék je dokáže velmi účinně potlačit a zajistit normální fungování.
Aspirin není pro každého
Zřejmě už jste uhodli, že mluvíme o aspirinu. Někteří lékaři ho doporučují dokonce k preventivnímu užívání, jiní předtím zase opatrně varují. Teď se nicméně objevila studie, ze které vyplývá, že tento lék není vhodný pro každého, respektive významná skupina lidí by ho měla užívat jen velmi opatrně.
Ukázalo se totiž, že u této skupiny osob může užívání aspirinu významně zvýšit riziko kardiovaskulárního onemocnění, jak uvádí výzkum zveřejněný v časopise ESC Heart Failure vydávaný Evropskou kardiologickou společností.
Riziko hrozí především těm lidem, kteří už mají některý z předpokladů pro vznik kardiovaskulární nemoci. Mezi tyto faktory patří především vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, ale také kouření. Pakliže některou z těchto predispozic splňujete, může užívání aspirinu její problematičnost ještě prohloubit, případně působit jako druhý rizikový faktor.
Znepokojivé výsledky
“Potvrdili jsme, že v případě lidí s alespoň jedním rizikovým faktorem kardiovaskulárního onemocnění, kteří užívají aspirin, je vyšší pravděpodobnost, že skutečně onemocní než u těch, kteří tento rizikový faktor sice mají, ale aspirin neberou,” řekl jeden z autorů studie, doktor Blrim Mujaj z univerzity v německém Freiburgu.
Nešlo přitom o nějakou malou studii, jejíž výsledky by nebyly vypovídající. Ba právě naopak. Vědci sledovali desítky tisíc pacientů po dobu mnoha let. Pochopitelně se zaměřovali především na ty, kteří mají některý z výše uvedených problémů a pak zkoumali, zda užívají nebo neužívají aspirin.
Výsledky byly poměrně jednoznačné. Pravděpodobnost srdečního selhání byla o 26 % vyšší u těch, kteří aspirin užívali. Ačkoliv bude zapotřebí tento problém nadále zkoumat a potvrdit, už teď by si lidé s rizikovými faktory měli dát na tento lék pozor a jeho užití raději konzultovat s lékařem.
Foto: Shutterstock, zdroj: ESC Heart Failure
Autorko, to, že jste špatně opsala jméno – ne Blrim, ale Blerim Mujaj je správně – to se pochopit dá. Ale co nechápu je, jak můžete splácat dohromady dva články, ze kterých jste vytáhla jen to, co se vám hodí – buď jste nepochopila schválně, nebo prostě nemáte na to chápat. Dr Mujaj zatím nepovažuje závěry studie (které se účastnilo cca 30000 lidí) za jednoznačné a časopis, který zde uvádíte, se zabýval výsledky jiné studie, a to vlivu kombinace aspirinu a léku, který je podáván pacientům s chronickým onemocněním koronárních nebo periferních tepen a závěr článku je zcela opačný, než… Číst vice »
Aspirin vůbec nemám v lékarničce, na bolest kloubů nebo zad nejlépe Diclofenac, nebo co pŕedepíše lékaŕ.
Každému aspirin opravdu nesvědčí, ale hlavně proto, že může citlivějším jedincům dráždit žaludek – zvláště pokud se užije nalačno. Lidé, kteří mají náběh na vředy, by ho neměli užívat vůbec.
Nicméně každý lék má nějaké vedlejší účinky a aspirin zas tak moc škodlivý není. Působí taky jako prevence mrtvice a infarktu, protože ředí krev. Má taky protizánětlivé účinky.