Játra jsou pro naše tělo nesmírně důležitá. Zpracovávají živiny, přeměňují je na energii, ukládají železo a vitamíny, filtrují krev, vyrábí žluč a mají také nezastupitelnou imunologickou funkci. O zdraví jater se můžeme samozřejmě zasadit i svým životním stylem. Důležité je stravovat se zdravě a vyváženě, nepřehánět to s alkoholem, chránit se proti žloutence (očkováním) a hlídat si, jaké léky kombinujeme dohromady. Mezi nejznámější onemocnění jater patří hepatitida a cirhóza, ale existují také další jako je infekce způsobená motolicí jaterní, nádory jater nebo steatóza.
Steatóza je stav, kdy se nahromadí příliš mnoho tuku v játrech. To může vést k zánětu, který játra zjizví a poškodí. V závažných případech může dojít také k selhání jater.
Druhy a příčiny steatózy
Existují dva typy steatózy. Alkoholová (způsobena nadměrným pitím alkoholu) a nealkoholová (způsobena jinými faktory). Nealkoholová steatóza podle průzkumu z roku 2017 postihne 25–30 % lidí v USA a v Evropě. Za ztučnění jater může být zodpovědná obezita, diabetes 2. typu, resistence na inzulin, vysoké hladiny tuků v krvi, neschopnost těla dostatečně metabolizovat tuk; ve vzácných případech pak těhotenství, vedlejší účinky určitých léků, některé typy infekcí a vzácné genetické stavy.
Prevence i léčba? Změna životního stylu
Pokud vám steatóza byla diagnostikována, máte velkou šanci na zlepšení zdravotního stavu změnou životního stylu. Omezte alkohol, ideálně se mu vyhněte úplně a upravte jídelníček. Dopřávejte si různorodé potraviny, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny; snižte příjem kalorií a zvyšte příjem vlákniny. Vyhýbejte se rafinovaným cukrům, nasyceným tukům a jídlům s vysokým obsahem soli. Pijte hodně vody. Pravidelně cvičte a přestaňte užívat léky, které mohou zatěžovat játra.
Všechny výše uvedené kroky podnikněte jako prevenci také v případě, že se chcete problémům s játry do budoucna vyhnout úplně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday