Pravidelné doplňování vitamínů je v zimě důležité. Exotické ovoce není ale nejvhodnější. Lepší je sáhnout po obyčejném českém jablku. V čem najdeme v zimě největší zásobu tělu prospěšných látek? Čtěte dál.
O tom, že je čerstvé a tuzemské ovoce je tou nejlepší volbou ke konzumaci, jste už asi slyšeli. V zimě si můžete zakoupit vaničku s jahodami i borůvkami, nebo si dopřát exotické ovoce. Pro občasné obohacení jídelníčku si je klidně dejte. Většinou ale tyto druhy ovoce vyrostly ve velkých sklenících bez slunce a přirozeného prostředí. Pak nikdy tyto plody chuťové i výživové kvality běžného letního ovoce nedosáhne.
Bez slunečních paprsků to jde stěží
Pokud jste někdy na dovolené u moře ochutnali tamní ovoce, chuť se prostě nedá srovnat. Kvalita ovoce v našich supermarketech se tomu nikdy nevyrovná. Exotické ovoce nabízené na našich pultech se trhá zelené, často dozrává až po cestě, je bez chuti, v obsahu je notná dávka pesticidů a poměr vitamínů je výrazně nižší.
Vsaďte na lokální ovoce
Proto je lepší volit lokální ovoce. Kupte si raději české jablko či hrušku, které sem necestovalo přes celý kontinent. Dlouhým cestováním a skladováním dochází k degradaci vitaminu C i dalších živin. Pokud máte možnost, můžete si dopřát i zamražené zásoby ovoce z léta, které si v sobě uchová tělu přínosné látky. V ovoci, které je v mrazáku jen 1/2 roku, zůstává zachováno okolo 80 % původního poměru vitamínů a minerálů. Toho se při sušení ani kompotování ovoce nedá docílit.
Citrusy jen s mírou
Pomeranče, mandarinky a citrony jsou dobré pro doplnění vitamínu C, ale kvůli dlouhé přepravě, použitým chemikáliím a dlouhému skladování zas takovou vitamínovou bombou nejsou. Citrusy navíc tělo ochlazují, což není v zimních měsících vhodné. Dejte si tedy občas pomeranč, mandarinku či citron, ale nejezte je 1/2 hodiny předtím, než vyrazíte ven do mrazivého počasí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline