Máte-li skvrny na oblečení, může vám s jejich vyčištěním pomoci i máslo. Nelze ho však využít na všechny látky.
Před odstraňováním skvrny je vždy nutné vzít v úvahu látku, ze které je oblečení vyrobeno a co skvrnu způsobilo. Dále je velmi důležitá rychlost s kterou skvrnu odstraníte. Necháte-li skvrnu zaschnout, bude její odstranění obtížnější.
Zašpinění pryskyřicí (smůlou, smolou)
Byli jste v lese a sedli jste si na pařez se smolou nebo jste se otřeli o větev na které byla smola? K jejímu odstranění můžete využít máslo, olej nebo sádlo. Máslo je velmi neobvyklý čisticí prostředek, ale k odstranění smoly vám jistě pomůže. Namažte na skvrnu trochu másla a nechte pár minut působit. Poté seškrábejte.
Mastnotu vám pomůže odstranit žlučové mýdlo. Pokud i přesto zůstala na oděvu trocha smoly, dočistěte ji pomocí benzinu nebo lihu. Případně můžete k čištění zkusit tip našich babiček na čištění pomocí žehličky a pijáku. Postup je zcela jednoduchý a využít ho můžete při zašpninění džínů. Ušpiněný oděv položte na žehlicí prkno, na skvrnu umístěte piják nebo savé papírové utěrky a přežehlete. Teplota z žehličky smolu roztaví a ta se vsákne do utěrek nebo pijáku.
Skvrny od krve
Při ušpinění oděvu krví je nejdůležitější čas a studená voda. Potřísněnou látku se skvrnou promněte pod tekoucí studenou vodou a uvidíte, že toto bude stačit a není třeba použít žádné další čisticí prostředky. Pokud je už skvrna zaschlá, zašpiněné místo namočte a posolte, případně využijte bílý ocet nebo borax. Poté vyperte.
Skvrny od červeného vína
Pokud se nedopatřením polejete červeným vínem, zkuste skvrnu ihned zasypat solí. Po chvíli sůl odstraňte. Následně dejte oděv co nejdříve vyprat. Není-li v dosahu sůl, polijte skvrnu minerálkou a vysušte papírovým ubrouskem. Případně můžete využít i bílé víno, které na skvrnu nalijete a opět posolíte. Dále postupujete stejně jako výše.
Foto: Shutterstock