Pokud nemáte ráno hlad, může to mít i závažnější důvody, než by se mohlo na první pohled zdát. Podívejte se na to, co to může skutečně způsobovat. Nemusí to být ale hned projev vážných problémů.
Velká večeře s dostatkem živin
Pokud jste si dali větší večeři, nemusíte po probuzení pociťovat hlad. A to hlavně v případě, když sníte pokrm s vysokým obsahem tuků či bílkovin. Tím se zpomalí trávení a vyprazdňování žaludku. Déle vám vydrží pocit plnosti. Změní se také hladinu hormonů regulujících chuť k jídlu. Pokud si radši dáte větší večeři a ráno vynecháte snídani, musí obsahovat dostatek živin a musíte dostatečně pít.
Změna hladiny hormonů v noci
Ve spánku kolísá hladina hormonů v těle, někdy potlačí chuť k jídlu a zpomalí metabolismus. U někoho se o dost zvýší odbourávání sacharidů uložených v játrech a svalech dodávajících energii. Denní a noční výkyvy hormonů jsou přirozené a obvykle není důvod k obavám. Hormonální hladina kolísá i v těhotenství. Pokud máte však extrémní změny pocitu hladu, navštivte lékaře.
Úzkost nebo deprese
Úzkost nebo deprese významně ovlivňují i pocit hladu, naruší spánek, zvýší se únava, ztrácíme o všechno zájem a mění se i chuť k jídlu. Zvyšuje se i hladina určitých stresových hormonů, které snižují chuť k jídlu. Někdy však může úzkost a deprese naopak zvýšit apetit. Při větších potížích se poraďte s odborníkem.
Běžné nemoci a zdravotní potíže
Pokud se necítíme dobře, nemáme přirozeně chuť na jídlo. Zejména při infekci dýchacích cest, nachlazení, rýmě, viróze, chřipce a zápalu plic. Často infekce omezují chuťové a čichové vjemy, což přispívá ke snížení chuti k jídlu. U chřipky se navíc objevují nevolnosti a zvracení. Dbejte na pitný režim, ať nejste dehydratovaní.
Léky a chronické nemoci
Určité léky včetně diuretik a antibiotik snižují hlad a chuť k jídlu. Pocit hladu se také snižuje s přibývajícím věkem, kdy užíváme více léků. Mohou to být i potíže se štítnou žlázou, hypotyreóza nebo snížená funkce štítné žlázy. Dále je to chronický stav, jako je onemocnění jater, ledvin, srdce, HIV a rakovina. Na vině bývá i výrazná ovulace, kdy hormon estrogen potlačí chuť k jídlu, popř. těhotenství.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline.com