Nemáte ráno hlad? 6 důvodů, proč odmítáte snídani: některé jsou vážné

Mnoho odborníků stále tvrdí, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Mnoho lidí ale ráno nemá vůbec hlad. Podívejte se, co za tím ve skutečnosti může být.

I když může jít o projev vážného problému, pravděpodobně je zcela normální, že nemáte ráno hlad. Zde je 6 možných důvodů podle healthline.com.

1.   Pozdní, velká a vydatná večeře

Pokud ráno necítíte hlad, možná jste si dopřáli větší, pozdní a vydatnou večeři. Zejména jídlo s vysokým obsahem tuků nebo bílkovin zpomalí vyprazdňování žaludku a udrží déle pocit plnosti. Mohou také změnit hladinu hormonů, které regulují hlad, chuť k jídlu a pocit plnosti, což vede ke snížení hladu. Je jen třeba zajistit přísun potřebných živin a hydratace během dne.

2.   Změna hladiny hormonů během noci

V noci ve spánku kolísá hladina hormonů v těle, což mění apetit. Hladiny adrenalinu bývají ráno vyšší a tento hormon potlačuje chuť k jídlu zpomalením rychlosti vyprazdňování žaludku a zvýšením odbourávání sacharidů uložených v játrech a svalech, které dodají tělu energii. I hladiny leptinu, hormonu, který podporuje pocit sytosti, jsou ráno vyšší, zatímco hladina ghrelinu, hormonu hladu, se zase snižuje.

3.   Úzkost a deprese

Úzkost i deprese mohou významně ovlivnit pocit hladu. Kromě příznaků, jako jsou poruchy spánku, únava a ztráta zájmu, může deprese změnit i chuť k jídlu. Úzkost může zvýšit hladinu stresových hormonů, které snižují chuť k jídlu. Úzkost a deprese však na lidi působí různě a u některých lidí naopak zvyšují chuť k jídlu.

4.   Těhotenství

Ranní nevolnost a zvracení ovlivňuje asi 80 % žen během těhotenství. V jedné studii se 2 270 těhotnými ženami 34 % z nich uvedlo, že na začátku těhotenství jedli méně. Kromě ranních nevolností může těhotenství zapříčinit i nižší pocit hladu, zažívací obtíže, nadýmání a opožděné vyprazdňování žaludku. Je třeba dbát na hydrataci, jíst malé porce, mít dostatek spánku, větrat a zabránit vůním vyvolávajícím nevolnost.

Foto: Shutterstock

5.   Běžná onemocnění

Pokud se necítíte dobře, je přirozené, že na jídlo ani nepomyslíte. Zejména u infekcí dýchacích cest, nachlazení, chřipky, angíny či zápalu plic. V některých případech tyto infekce omezují chuťové a čichové vjemy, což vede ke snížení pocitu hladu a chuti do jídla. Je důležité zůstat stále hydratovaný a dodat tělu energii na boj s nemocí. Polévka, teplý čaj, banány, krekry či jablečné pyré lehce a účinně zaplní žaludek.

6.   Další možné důvody

  • Mnoho druhů léků, včetně diuretik a antibiotik, může snížit hlad a chuť k jídlu.
  • Nechutenství je projevem stárnutí, tělo mění energetické potřeby.
  • Nechutenství může být znakem hypotyreózy nebo snížené funkce štítné žlázy.
  • Ženský pohlavní hormon estrogen se zvyšuje při ovulaci a potlačí chuť k jídlu.
  • Chronické stavy, jako je onemocnění jater či ledvin, srdeční selhání, HIV a rakovina, mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu.

Co dělat

Pokud po probuzení nepociťujete hlad, můžete se třeba osprchovat, obléci a připravit na den. Pak si dejte aspoň něco malého, ale zároveň bohatého na výživu. Třeba bílý jogurt s bobulovým ovocem či krájeným banánem, ovesnými vločkami a medem, smoothie se špenátem, čerstvým ovocem a proteinovým práškem, vaječnou omeletu s houbami, rajčaty, paprikou a sýrem nebo třeba avokádový toast přelitý vajíčkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments