Když si lidé stěžují na to, do jak nelehké finanční situace se dostali v důsledku zdražování energií a potravin, často zaznívá argument, že tak je to přeci úplně všude a že Češi nejsou žádnou výjimkou. Mnozí však na vlastní kůži testují, že tomu tak překvapivě není.
Jediná věc zůstala levnější
Ano, zdražovalo se všude, ale jinde byla ta míra mnohem nižší než u nás. Ostatně, je to patrné i z oficiálních čísel inflace. Pokud jde například o elektřinu, z různých propočtů se dozvídáme, že ji máme snad vůbec nejdražší v celé Evropě. Tam se musíme spolehnout na čísla, která jsou nám poskytována.
Ovšem pokud jde o potraviny, tam rozdíly byť jen se sousedními státy vidí každý. A třeba v porovnání s Polskem už jsou skutečně propastné. Významné začínají být i s Německem. V Česku je zkrátka nejdráž široko daleko.
Toto vnímání přitom funguje i naopak, a to ze strany Němců v Česku. V jednom z českých obchodů jsme narazili na německý pár z bavorského Regensburgu, který vyrazil na pár dní do Prahy. “Máme to tu moc rádi, byli jsme tu už před deseti lety. Co ale musím říct, že nás hodně nepříjemně překvapilo, to jsou ceny. Za tu dobu se zvýšily hrozným způsobem. Nechápu, jak to děláte, že máte v obchodech dráže než my, když u nás jsou trojnásobné platy,” řekla pro AAzdravi.cz paní Petra za souhlasného přikyvování svého muže. Překvapila je drahota i v restauracích, kde běžná jídla stojí často už více než v Německu. “Jediné, co je tady pořád levnější, je pivo, ale i to docela podražilo.“
Musíme v tom žít
Zatímco však němečtí turisté se nad tuzemskými cenami mohou pár dní nevěřícně podivovat a příště si možná svou návštěvu rozmyslet, Češi v tomto prostředí musí žít permanentně. Pochopitelně mají možnost vyjíždět za nákupy do zahraničí, a mnoho z nich to pravidelně také dělá, ovšem to je přeci jen nekomfortní a časově náročné.
Bylo by zkrátka zapotřebí, aby zdejší trh začal fungovat lépe. Vysoká inflace je ale možná způsobena i tím, že lidé náhle dostali velké peníze, ať už přes permanentní navyšování důchodů nebo zrušením superhrubé mzdy. To potom vede k větším útratám a navyšování cen.
Foto: Shutterstock
Tento odstavec je mimo mísu :
Bylo by zkrátka zapotřebí, aby zdejší trh začal fungovat lépe. Vysoká inflace je ale možná způsobena i tím, že lidé náhle dostali velké peníze, ať už přes permanentní navyšování důchodů nebo zrušením superhrubé mzdy. To potom vede k větším útratám a navyšování cen.
Superhrubá mzda byl politický podvod ODS. Prý 15% daň pro všechny. Ale díky superhrubé mzdě měli zaměstnanci 19%. Takže zrušením této došlo k nápravě.
Vysoké ceny mají hlavně německé supermarkety. Mají až 70% a víc marže. Platíme i za vyhozené a zkažené potraviny takzvané ztratné.