Krutá nemoc noma požírá a deformuje tváře

Nemoc noma je krutá choroba, která požírá a deformuje především tváře dětí. Vyskytuje se v nejchudších regionech Afriky. Lékaři bez hranic děti operují a vrací jim obličeje a naději na život. Jak tato nemoc vzniká?

Noma je málo známá nemoc, která se objevuje nejčastěji u dětí ve věku do 5. let v nejchudších oblastech světa. Prvním příznakem je zánět dásní a vředy v ústech. Do 14. dnů začne infekce ničit tkáně a kosti, napadá čelist, rty, tváře, nos i oči. Děti mají velké bolesti, potíže s dýcháním a nemohou pořádně jíst. Ti, co přežijí, musejí žít s deformovanou tváří, nebo jim dokonce chybí část obličeje.

Nemoc noma

Nejčastěji přijdou do nemocnice děti kolem 3. až 4. let, které už mají otevřené, zanícené rány na tváři. Jsou velmi podvyživené, mají špatnou ústní hygienu, v ústech vředy a dásně jim krvácejí. Často trpí dětskými nemocemi, jako jsou třeba spalničky. Pak přicházejí o celé kusy tváře, nos i zuby. Často se děti do nemocnice dostanou už pozdě. Žijí v odlehlých oblastech, kde není nemoc známá. Místní léčitelé se ji snaží neúspěšně léčit. Do nemocnice přijdou ale i lidé se znetvořenou tváří ve věku 45 až 50 let. Nemoc noma je známá již dlouhou dobu.

Nemoc noma v Evropě

Smrtelná bakteriální nemoc noma je známá i v Evropě. Objevovala se zde ještě počátkem 20. století. Se zlepšováním životních podmínek se ji ale podařilo postupně eliminovat. Vrátila se za 2. světové války, trpěli jí například vězni v koncentračních táborech. Dnes se vyskytuje převážně v chudých regionem, zejména podél takzvaného pásu noma, který vede napříč Saharou ze západoafrického Senegalu po východoafrickou Etiopii. Světová zdravotnická organizace – WHO udává, že každý rok tato choroba postihne 140 000 dětí. Bez léčby umírá během dvou týdnů až 90 % nemocných. Nemoc noma se dá léčit, pokud léčba přijde včas. Lze ji léčit antibiotiky, ale často zůstane nerozpoznaná a dítě umírá.

Náročná operace

Pacienti se v nemocnice na operaci připravují několik týdnů. Náročný zákrok trvá 3 až 4 hodiny. Chirurgové vytvářejí chybějící části obličeje z tkání z jiných částí těla. Pokud chybí rozsáhlé části tváře, musí se provádět více operací. Kožní laloky se berou například z ramene, nos se rekonstruuje pomocí kůže z čela. Po zákroku čeká pacienty asi 1 až 2 měsíce v nemocnici pro zotavení. Po operaci konečně pacient dokáže otevřít a zavřít ústa, najíst se nebo dýchat nosem. Může se zkusit zapojit do běžného života.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments