Nemocenská bez peněz. Češi si budou muset rozmyslet, zda mají stonat

Češi by se měli připravit zase na to, co už tu dlouhou dobu bylo a co bylo zrušeno teprve před čtyřmi roky. Pakliže se rozhodnou jít na nemocenskou, ať už z jakéhokoliv důvodu, bude je to finančně bolet více než dosud. Pravděpodobně totiž bude navrácena takzvaná karenční doba.

Tři dny bez peněz

Jde o velmi ožehavé téma, které v minulosti vzbuzovalo velké diskuze, ať už tehdy, když se zaváděli nebo když se rušilo. Jde o věc, na které se ani odborníci příliš neshodnou, což je zřejmě dáno tím, že někteří automaticky počítají s jejím zneužíváním.

O co jde? Aktuálně platí, že pokud jdete na nemocenskou, zaměstnavatel vám musí náhradu mzdy vyplácet od samotného počátku. Tato náhrada je sice nižší než samotný plat, ale ve výsledku zase tolik netratíte. Karenční doba spočívá v tom, že je určité období na počátku nemocenské, kdy se náhrada neplatí a zaměstnanec tak nedostává vůbec nic.

V minulosti byla karenční doba tři dny, přičemž v této podobě by se teď měla vrátit. Nutno poznamenat, že jde o běžnou praxi i v cizině. Zaměstnavatel by tak začal vyplácet náhradu mzdy až po těchto třech dnech.

Foto: Shutterstock

Zaměstnavatelé jsou nadšení

V čem byl ale spočívala kýžená úspora veřejných financí, kdyby došlo ke znovuzavedení karenční doby? Vždyť náhradu platí zaměstnavatel. Proto by také podle návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) nešlo o úsporu jako takovou, ale spíše o nový příjem. Stát by totiž mohl zvýšit pojistné o sumu, která bude odpovídat tomu, co zaměstnavatelé na náhradách ušetří.

NERV se opírá o výzkumy, které tvrdí, že na zaměstnance by to nemělo takřka žádný dopad. Neznamenalo by to prý, že budou do práce chodit nemocní. Krátkodobou pauzu třeba při nachlazení mohou řešit výběrem dovolené či placeného volna. Ani kdyby tak neučinili, mohou pár dní výpadku příjmů pokrýt z úspor.

Zaměstnavatelé by tuto změnu pochopitelně uvítali, ačkoliv je otázkou, zda by na tom ve výsledku ušetřili. Pro ně však může být motivací i to, že nebudou mít tak časté pracovní výpadky, které pak musí vykrývat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok

Prej z úspor. Vzhledem k zalostnym platum a extrémním cenám všeho okolo nejsou úspory reálné . Člověk žije z huby do huby. Ať si zkusí politici brát měsíčně 30k a jsem zvědavá kolik toho jako samostatný jedinec ušetří na úspory. Kdyz polovinu daji jen za bydleni. Komedie tohle …

Karel Rada
Karel Rada
1 rok

Nechápu proč zaměstnavatel MUSÍ PLATIT nemocenskou svému zaměstnanci, i když platí odvody. Přitom NEMÁ právo zkontrolovat, zda opravdu marodí.