Osteoporóza, revmatické bolesti a zlomeniny kostí se objevují hlavně v pozdním věku. Abychom onemocnění kloubů a odvápňování kostí mohli zpomalit, je vhodné konzumovat potraviny s vyšším obsahem vápníku a vitaminu D.
Osteoporóza
Tělo si od dětství do 20. Let vytváří zásoby vápníku a ukládá je do dlouhých kostí. U žen se zásoby využívají v těhotenství a při kojení. Pak dochází k přirozenému odbourávání kostní hmoty a průměrně ztrácíme 1 %. Kosti jsou křehčí a častěji může dojít ke zlomeninám, nejčastěji v krčku a stehenní kosti.
Vápník
Přísun vápníku ve stravě je zásadní. Vhodné jsou tyto potraviny.
- mák
- ementál
- eidam
- plnotučný tvaroh
- sardinky v oleji
- kravské mléko
- jogurty
- vlašské ořechy
Vitamín D
Vitamin D do těla vstřebáváme při pobytu na slunci. V kůži jsou látky, které se díky slunečnímu záření mění na vitamin D. Vhodné jsou tyto potraviny.
- maso
- mořské ryby, jako makrela, losos a tresčí játra
- mléčné výrobky
- fortifikované cereálie
Podpora udržení zdravých kostí
- 5 porcí denně zeleniny a ovoce
- kysané mléčné produkty
- méně kávy
- méně soli
- méně živočišných bílkovin, jako uzeniny a maso
- více rostlinných proteinů, jako ořechy, semínka, luštěniny a avokádo
Příčiny osteoporózy
Postmenopauzální osteoporóza nastane při náhlém poklesu hladiny estrogenů po ukončení činnosti vaječníků v menopauze. Ženy po menopauze by měly mít minimální denní příjem vápníku 1 300 mg. Většina z nich ale přijímá méně než 500 mg vápníku denně. Chybou je i nedostatek vitamínu D a vápníku ve stravě. Přispívá i nízká pohybová aktivita. K měření hustoty kostní hmoty slouží denzitometrie.
Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida je onemocnění kloubů, kde se tvoří zánět a způsobuje bolesti. Jde o autoimunitní onemocnění ovlivněné látkami vytvářejícími se z kyseliny arachidonové, která se vyskytuje hlavně v živočišné stravě. Prevence zánětu je v omezení přísunu živočišných produktů, jako je vaječný žloutek, vepřové sádlo, tuňák, plnotučné mléko a telecí maso a zvýšení podílu stravy s vysokým obsahem omega 3 mastných kyseliny.
Foto: Freepik