Podle lékařů trpí na nemocné ledviny každý desátý Čech. Většina lidí ani o nemocných ledvinách neví, protože toto onemocnění nezpůsobuje žádnou bolest. Často se pak onemocnění začne léčit příliš pozdě. Pokud se problém nechá zajít příliš daleko, hrozí dialýza či transplantace. Nemocné ledviny u člověka způsobují určité příznaky. Bohužel lidí s nemocnými ledvinami neustále přibývá, proto se každý rok na Světový den ledvin, který připadl na 14. března, snaží lékaři na tento problém upozornit.
Otoky
Máte otoky na obličeji, na víčkách,kotnících či jinde na těle? Měli byste raději rychle navštívit lékaře. Může jít totiž o projev selhávajících ledvin. Otoky mohou vznikat díky bílkovinami v moči, nebo neschopnosti ledvin regulovat v těle hladinu sodíku. Tím, že bílkoviny vychází z těla močí, dochází k poklesu jejich množství v krvi a z cév prosakuje tekutina do okolních tkání. Další možností je, že ledviny nevylučují sodík jak mají. Pokud je ho hodně, zadržuje ve tkáních vodu, no a z toho vznikají otoky.
Špatné močení
Typické pro nemocné ledviny jsou poruchy močení a nebo změny spojené s vylučováním moči. Jako varovný signál působí frekvence vylučování moči, krev v moči, nebo její zakalený vzhled.
Přílišná únava
Přílišná únava, slabost a problémy se soustředěností či špatný spánek. To jsou další projevy nemocných ledvin. Způsobují to toxiny, které se v těle hromadí díky špatně fungujícím ledvinám. Pokud i přes odpočinek trpíte únavou, nechte se raději vyšetřit.
Zápach z úst
Pokud pociťujete zápach ze svých úst, možná máte problém s ledvinami. V těle dochází ke hromadění dusíkatých zplodin, jako například amoniaku, což způsobuje charakteristický zápach.
Suchá kůže
Hromadění toxinů se projevuje i na pokožce. Pokud máte suchou nebo svědivou kůži, opět jde o příznak selhávajících ledvin. U pacientů se vyskytuje suchá, zarudlá kůže, akné a další vyrážky.